2/23/21 Check Quiz
Quiz by Christy Wall
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
4 questions
Show answers
- Q1On p. 176, #3, how long would a sticker be if it were 4 inches wide?8 inches6 inches10 inches60s
- Q2on p. 176, #5, how many boxes does it take to hold 120 candles?8 boxes12 boxes10 boxes60s
- Q3Which of these is a UNIT RATE?25 miles per hour50 miles in 2 hours75 miles in 3 hours30s
- Q4Which of these is NOT a unit rate?25 cents for 1 eraser50 cents for 1 pencil$2 for 12 pencils30s