placeholder image to represent content

3.4 Word Problems: Solving Systems (Rally Coach Practice)

Quiz by Oscar Castro

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
8 questions
Show answers
  • Q1
    Scott and Shanice each improved their yards by planting daylilies and geraniums. They bought their supplies from the same store. Scott spent $192 on 12 daylilies and 12 geraniums. Shanice spent $129 on 12 daylilies and 5 geraniums. What is the cost of one daylily and the cost of one geranium?
    daylily: $8, geranium: $6
    daylily: $7, geranium: $9
    daylily: $4, geranium: $7
    daylily: $3, geranium: $11
    30s
  • Q2
    Natalie and Jenny are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and lemon meringue pies. Natalie sold 13 apple pies and 10 lemon meringue pies for a total of $237. Jenny sold 13 apple pies and 2 lemon meringue pies for a total of $141. What is the cost each of one apple pie and one lemon meringue pie?
    apple pie: $9, lemon meringue pie: $12
    apple pie: $14, lemon meringue pie: $5
    apple pie: $5, lemon meringue pie: $8
    apple pie: $13, lemon meringue pie: $13
    30s
  • Q3
    Jenny's school is selling tickets to a play. On the first day of ticket sales the school sold 6 adult tickets and 1 student ticket for a total of $79. The school took in $235 on the second day by selling 6 adult tickets and 13 student tickets. What is the price each of one adult ticket and one student ticket?
    adult ticket: $14, student ticket: $9
    adult ticket: $10, student ticket: $19
    adult ticket: $11, student ticket: $13
    adult ticket: $7, student ticket: $17
    30s
  • Q4
    The senior classes at High School A and High School B planned separate trips to New York City. The senior class at High School A rented and filled 4 vans and 2 buses with 168 students. High School B rented and filled 3 vans and 6 buses with 342 students. Each van and each bus carried the same number of students. Find the number of students in each van and in each bus.
    Van: 19, Bus: 41
    Van: 8, Bus: 60
    Van: 48, Bus: 18
    Van: 18, Bus: 48
    30s
  • Q5
    Scott and Eugene each improved their yards by planting hostas and shrubs. They bought their supplies from the same store. Scott spent $82 on 6 hostas and 5 shrubs. Eugene spent $29 on 3 hostas and 1 shrub. What is the cost of one hosta and the cost of one shrub?
    hosta: $5, shrub: $13
    hosta: $10, shrub: $3
    hosta: $7, shrub: $8
    hosta: $8, shrub: $7
    30s
  • Q6
    The school that Adam goes to is selling tickets to a fall musical. On the first day of ticket sales the school sold 2 senior citizen tickets and 3 child tickets for a total of $73. The school took in $114 on the second day by selling 6 senior citizen tickets and 2 child tickets. Find the price of a senior citizen ticket and the price of a child ticket.
    senior citizen ticket: $20, child ticket: $6
    senior citizen ticket: $14, child ticket: $15
    senior citizen ticket: $15, child ticket: $14
    senior citizen ticket: $15, child ticket: $21
    30s
  • Q7
    Beth and Jaidee each improved their yards by planting grass sod and ivy. They bought their supplies from the same store. Beth spent $71 on 3 ft² of grass sod and 13 pots of ivy. Jaidee spent $26 on 8 ft² of grass sod and 2 pots of ivy. Find the cost of one ft² of grass sod and the cost of one pot of ivy.
    ft² of grass sod: $3, pot of ivy: $4
    ft² of grass sod: $3, pot of ivy: $7
    ft² of grass sod: $5, pot of ivy: $2
    ft² of grass sod: $2, pot of ivy: $5
    30s
  • Q8
    The school that Sarawong goes to is selling tickets to the annual dance competition. On the first day of ticket sales the school sold 4 adult tickets and 5 student tickets for a total of $118. The school took in $266 on the second day by selling 14 adult tickets and 7 student tickets. What is the price each of one adult ticket and one student ticket?
    adult ticket: $11, student ticket: $7
    adult ticket: $14, student ticket: $12
    adult ticket: $11, student ticket: $8
    adult ticket: $12, student ticket: $14
    30s

Teachers give this quiz to your class