4A U3 FOOD PRICE
Quiz by ☘️Miss Ho💕
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen
Correct quiz answers unlock more play!
10 questions
Show answers
- Q1How much is a packet of potato chips? It's _______________________ ($5.30).four dollars fiftyfive dollars thirtythirty-five dollarsfive thirty dollars20sEditDelete
- Q2How much is a carton of soya milk? It's _________________________ ($11.80)eighty dollars eleveneleven eighty dollarseleven dollars eightyeleven dollars eightty20sEditDelete
- Q3How much is a bar of chocolate? It's _________________________ ($13.50)three dollars fiftythirteen dollars fiftythirteen dollars fivethreeteen dollars fivety20sEditDelete
- Q4How much is a bunch of grapes? It's ____________________ ($9.90)nine ninty dollarsnine dollars ninetynine dollors ninetynine dollars ninty20sEditDelete
- Q5How much is a loaf of bread? It's ____________________ ($23.40)twenty-three dollars fortytwelve dollars fortytwenty three fourtytwenty-three dollars fourty20sEditDelete
- Q6How much is a jar of peanut butter? It's _______________________ ($15.20)fiveteen dollars twelvefifteen dollar twentyfiveteen twenty dollarsfifteen dollars twenty20sEditDelete
- Q7How much is a packet of French fries? It's six dollars seventy ($ _________).7.606.767.06.7020sEditDelete
- Q8How much is a jar of strawberry jam? It's twelve dollars twenty ($________).20.2012.220.1012.2020sEditDelete
- Q9How much is a bunch of bananas? It's seventeen dollars ten. ($__________)17.117.107.17.1020sEditDelete
- Q10How much is a tin of nuts? It's eight dollars sixty ($_________).8.606.88.66.6020sEditDelete