5A/5B Ratios and Rates
Quiz by Amy Mosher
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen
Correct quiz answers unlock more play!
- Q1
What is the ratio of reindeer to ornaments?
6 to 11
6:5
5:6
11 to 5
30s - Q2
A rectangular yard is 15 feet long by 9 feet wide. What is the ratio of the width of the
yard to the perimeter of the yard?
15:9
9:48
9:15
15:48
30s - Q3
Lisa bought 5 silver balloons, 6 red balloons, 4 black balloons, and 7 white balloons
for the school carnival. What is the ratio of black to white balloons?
7 to 4
4 to 7
6 to 5
5 to 7
30s - Q4
Lulu earns money babysitting. If she earned $45 for 5 hours, how much is she paid per hour?
$8 per hour
$10 per hour
$9 per hour
$5 per hour
30s - Q5
At a bake sale there were 48 raisin cookies sold. If the ratio of raisin cookies sold to oatmeal cookies sold was 8 : 5, how many oatmeal cookies were sold?
8 oatmeal cookies were sold
40 oatmeal cookies were sold
6 oatmeal cookies were sold
30 oatmeal cookies were sold
30s - Q6
What two numbers complete the table correctly?
$4 and $32
$4 and $36
$2 and $24
$2 and $36
30s - Q7
If there are 18 stamps on 3 sheets, what is the unit rate?
54 stamps total
12 stamps per sheet
6 stamps per sheet
6 stamps on 3 sheets
30s - Q8
What is the ratio of trees to stockings?
4 to 6
10 to 6
6 to 4
4 to 10
30s - Q9
A train travels at a constant speed for 525 miles. If it takes the train 7 hours to travel
that distance, what is the unit rate at which the train travels?
75 mph
3,675 mph
68 mph
80 mph
30s - Q10
Suzy uses 11.25 cups of flour to make 9 batches of muffins. How many cups of flour did
she use per batch?
0.8 cups of flour per batch
1.25 cups of flour per batch
101.25 cups of flour per batch
12.5 cups of flour per batch
30s - Q11
What numbers makes these ratios equivalent?
30
25
35
40
30s - Q12
What is the ratio of squares to stars?
9 to 7
8 to 9
7 to 9
7 to 8
30s - Q13
A student finished 18 of her homework problems in class. If the ratio of problems she finished to problems she still had left was 6 : 1, how many homework problems did she have total?
21
24
18
3
30s - Q14
The ratio of red cars to blue cars in a parking lot was 4 : 3. If there were 20 red cars, how many blue cars were there?
18
15
9
30
30s - Q15
What number makes these ratios equivalent?
4
2
8
6
30s