placeholder image to represent content

5A/5B Ratios and Rates

Quiz by Amy Mosher

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
15 questions
Show answers
  • Q1

    What is the ratio of reindeer to ornaments?

    Question Image

    6 to 11

    6:5

    5:6

    11 to 5

    30s
  • Q2

    A rectangular yard is 15 feet long by 9 feet wide. What is the ratio of the width of the 

    yard to the perimeter of the yard?

    15:9

    9:48

    9:15

    15:48

    30s
  • Q3

    Lisa bought 5 silver balloons, 6 red balloons, 4 black balloons, and 7 white balloons 

    for the school carnival. What is the ratio of black to white balloons?

    7 to 4

    4 to 7

    6 to 5

    5 to 7

    30s
  • Q4

    Lulu earns money babysitting. If she earned $45 for 5 hours, how much is she paid per hour?

    $8 per hour

    $10 per hour

    $9 per hour

    $5 per hour

    30s
  • Q5

    At a bake sale there were 48 raisin cookies sold. If the ratio of raisin cookies sold to oatmeal cookies sold was 8 : 5, how many oatmeal cookies were sold?

    8 oatmeal cookies were sold

    40 oatmeal cookies were sold

    6 oatmeal cookies were sold

    30 oatmeal cookies were sold

    30s
  • Q6

    What two numbers complete the table correctly?

    Question Image

    $4 and $32

    $4 and $36

    $2 and $24

    $2 and $36

    30s
  • Q7

    If there are 18 stamps on 3 sheets, what is the unit rate?

    54 stamps total

    12 stamps per sheet

    6 stamps per sheet

    6 stamps on 3 sheets

    30s
  • Q8

    What is the ratio of trees to stockings?

    Question Image

    4 to 6

    10 to 6

    6 to 4

    4 to 10

    30s
  • Q9

    A train travels at a constant speed for 525 miles. If it takes the train 7 hours to travel 

    that distance, what is the unit rate at which the train travels?

    75 mph

    3,675 mph

    68 mph

    80 mph

    30s
  • Q10

    Suzy uses 11.25 cups of flour to make 9 batches of muffins. How many cups of flour did 

    she use per batch?

    0.8 cups of flour per batch

    1.25 cups of flour per batch

    101.25 cups of flour per batch

    12.5 cups of flour per batch

    30s
  • Q11

    What numbers makes these ratios equivalent?

    Question Image

    30

    25

    35

    40

    30s
  • Q12

    What is the ratio of squares to stars?

    Question Image

    9 to 7

    8 to 9

    7 to 9

    7 to 8

    30s
  • Q13

    A student finished 18 of her homework problems in class. If the ratio of problems she finished to problems she still had left was 6 : 1, how many homework problems did she have total?

    21

    24

    18

    3

    30s
  • Q14

    The ratio of red cars to blue cars in a parking lot was 4 : 3. If there were 20 red cars, how many blue cars were there?

    18

    15

    9

    30

    30s
  • Q15

    What number makes these ratios equivalent?

    Question Image

    4

    2

    8

    6

    30s

Teachers give this quiz to your class