placeholder image to represent content

6.3E Multiply Decimals

Quiz by Erika Niswander

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet
8 questions
Show answers
  • Q1

    Sam has a rectangular portion of his farm that has nothing but dirt. He is considering putting a garden with a fence around it or placing grass over the dirt. The length of the dirt area in 3.2 feet while its width is 4.3 feet. If Sam decides to cover the dirt with grass, how much grass is needed? (Hint....find the AREA)

    137.6 feet

    9.6 feet

    7.5 feet

    13.76 feet

    300s
  • Q2

    Find the product of 2.25 and 375.5

    844.875

    833.625

    8,448.75

    11.25

    300s
  • Q3

    Wanda wants to buy 4.35 pounds of chicken salad. The grocery store sells chicken salad for $2.20 a pound. How much does the chicken salad cost?

    $9.57

    $0.95

    $95.70

    $9.50

    300s
  • Q4

    Tim bought 18 gallons of gasoline for $2.16 per gallon. How much did Tim pay for gasoline?

    $33.88

    $38.88

    $3.80

    $38.08

    300s
  • Q5

    Zulema was putting up streamers along the wall for a party. She places a tack every 5.5 cm to hold up the streamers. If Zulema uses 14 tacks, how long was the streamer she used? 

    77

    78

    770

    67

    300s
  • Q6

    Victor has almonds to sell at the local farmer’s market. He wants to sell them in packages that weigh 0.8 pound each. If Victor makes 16 packages, how many pounds of almonds did Victor sell?

    128

    16.8

    12.8

    12

    300s
  • Q7

    Ms. Floyd is making a label for each of the scholars entering a project in the science fair. There are 35 fifth graders and 22 fourth graders entering projects. The cost to make each label is $0.65. What is the total amount of money that Ms. Floyd will spend to make the labels?

    $37.05

    $14.30

    $370.50

    $22.75

    300s
  • Q8

    Juan had 0.5 of a pizza leftover from a party. He decided to heat up 0.2 of that to eat for dinner. How much of the whole pizza did Juan eat for dinner?

    1

    0.01

    10

    0.1

    300s

Teachers give this quiz to your class