placeholder image to represent content

8th Warm-Up 11/14

Quiz by Faith Miller

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
3 questions
Show answers
  • Q1
    A package of 35 pencils costs $5.25. At this rate, what is the cost of 1 pencil?
    $183.75
    $29.75
    $40.25
    $0.15
    30s
  • Q2
    A car wash washes 64 vehicles in an 8 hour day. At this rate, how many vehicles are washed in 1 hour?
    512
    8
    56
    72
    30s
  • Q3
    Folgers Coffee is priced $12.88 for 80 cups. Seattle’s Best is priced at $9.00 for 50 cups. Which brand of coffee is the better value for each cup?
    Seattle's Best
    Folgers Coffee
    30s

Teachers give this quiz to your class