placeholder image to represent content

A-CED.2 Standard Form

Quiz by March, Santana L

High School - Math 1
Mathematics
North Carolina Standard Course of Study

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measures 1 skill from
High School - Math 1
Mathematics
North Carolina Standard Course of Study

NC.M1.A-CED.2

Track each student's skills and progress in your Mastery dashboards

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
5 questions
Show answers
  • Q1
    In a supermarket, each orange costs $3, and each apple costs $2. If you want to spend exactly $45, write an equation in standard form modeling this situation.
    45 = 2x + 3
    x + y = 45
    3x + 2y = 45
    y = 3x +2
    300s
    NC.M1.A-CED.2
  • Q2
    Each book in a store costs $8, and each pen costs $3. If you want to spend exactly $25, write an equation in standard form modeling this situation.
    x + y =25
    y = 3x +25
    y = 4x + 25
    8x + 3y = 25
    300s
    NC.M1.A-CED.2
  • Q3
    Attorney A charges a fixed fee on $250 for an initial meeting and $150 per hour for all hours worked after that. What form of a linear equation should you use?
    Non-linear situation
    Standard Form
    Slope-Intercept Form
    300s
    NC.M1.A-CED.2
  • Q4
    Students rented buses and vans to go attend the Southwood Staff/Student Hockey Game. There were 8 vans and 12 buses for the 360 students. What form of a linear equation should you use?
    Non-linear situation
    Standard Form
    Slope-Intercept Form
    300s
    NC.M1.A-CED.2
  • Q5
    You are running a concession stand at the basketball game. You sell hot dogs for $1.50 and sodas for $0.75. At the end of night, you made $189. Let x represent the number of hot dogs sold and y represent the number of sodas sold. How many hotdogs did you sell if no one bought a soda?
    252
    126
    200
    189
    300s

Teachers give this quiz to your class