
ARITMETICA - Le operazioni
Quiz by Selene Tamagnini
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
15 questions
Show answers
- Q1Durante le vacanze ho comprato dei souvenir: una cartolina che costava 0,50 €, una calamita che costava 3,20 € e due portachiavi che costavano ciascuno 2,47 €. Ho pagato con una banconota da 20 €. Quanto resto devo ricevere?12,36 €13,36 €10,36 €11,36 €30s
- Q2Un succo di mirtilli costa 5€/litro. Quanto costa comprare 1,5 litri di succo di mirtilli?Users enter free textType an Answer30s
- Q3Ho comprato 4 kg di albicocche e ho speso 4,80 €. Quanto costa 1 kg di albicocche?
0,80 €
19,20 €
1,20 €1,00 €
30s - Q4La somma dei numeri 84 e 21 è105634176430s
- Q5Il prodotto dei numeri 84 e 21 è634105176430s
- Q6Il quoziente dei numeri 84 e 21 è105463176430s
- Q7La differenza dei numeri 84 e 21 è105463176430s
- Q8Users enter free textType an Answer30s
- Q930s
- Q1030s
- Q1130s
- Q12Users enter free textType an Answer30s
- Q13Users enter free textType an Answer30s
- Q14
Qual è il numero di arrivo dopo aver svolto tutte le operazioni nell'ordine?
Users enter free textType an Answer30s - Q15
Qual è il numero di arrivo dopo aver svolto tutte le operazioni nell'ordine?
Users enter free textType an Answer30s