
AT1 Review
Quiz by Claire Beaver
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
13 questions
Show answers
- Q1What is the formula to find the circumference of a circle?A = πr^2C = 2πrC = r^2C = πd30s
- Q2If the radius of a circle is 7 cm, what is the area?49 cm²154 cm²44 cm²154 cm30s
- Q3If 3 apples cost $1.50, how much do 12 apples cost?$6.00$4.50$7.50$3.0030s
- Q4What is the unit rate of 150 miles in 3 hours?60 miles per hour50 miles per hour40 miles per hour75 miles per hour30s
- Q5If a shirt costs $20 and the sales tax is 5%, how much is the total cost?$22.00$20.50$21.00$23.0030s
- Q6What is the percent increase if a price goes from $50 to $60?20%15%30%25%30s
- Q7What is the price of a $60 jacket with a 20% discount?$50.00$48.00$56.00$52.0030s
- Q8How do you find the constant of proportionality in a table of values?Add the input and outputFind the average of the input valuesDivide the output by the input.Multiply the input and output30s
- Q9Which of the following is an example of a rational number?30s
- Q1030s
- Q1130s
- Q12Which graph represents a proportional relationship?A straight line that does not pass through the originA straight line passing through the originA curved lineA zigzag line30s
- Q1330s