placeholder image to represent content

Bell Ringer - December 4, 2024

Quiz by Bernice W. Broussard

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
5 questions
Show answers
  • Q1

     Sam’s Surf Shop sold 11 surf boards over the weekend. Each surf board costs $26.00. What’s the revenue for the surf boards?

    $370

    $286

     

     $268

    $200

    30s
  • Q2

    A business makes $5100 in daily revenue and on average spends $1400 in the products sold and $2000 on employee salaries and other expenses. What’s the daily net profit of the business?

     $4,400

    $3,700

     

    $1,700

     $1,500

    30s
  • Q3

    A retailer factors in _________________ when considering utilities, marketing costs and real estate rental costs to their prices.

    Unnecessary costs

    Vendor costs

     Manufacturing costs

    Costs associated with retailing 

     

    30s
  • Q4

    _____________is the amount of money a retailer makes before taking expenses out or the difference between revenue and COGS.

    Gross profit

    Net profit

    Revenue

    Gross margin

    30s
  • Q5

    Winn Dixie is running a mix and match special with canned vegetables. Customers can pay $1.10 for any canned vegetable product or $10 for 10 canned vegetable products. Madeline is ready for check-out and has 2 Black Beans, 5 Kidney Beans, and 3 Golden Corn cans. What would be the proper way to process the sale at the register?

     Scan 1 can of beans and update the quantity to 8, and 1 can of golden corn, & update the quantity to 2.

     Scan the 10 cans individually

     Scan any can and update the quantity to 10.

     

    Scan 1 can of black beans and update the quantity to 2; 1 can of kidney beans and update the quantity to 5; and 1can of golden corn and update the quantity to 3

    30s

Teachers give this quiz to your class