
Best Buy Activity
Quiz by Ryan J Melson
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
9 questions
Show answers
- Q1What is the cost per can? Round to the NEAREST PENNY.$0.73Not here$1.37$1.38120s
- Q2You are shopping for your favorite candy, horseradish-flavored gummy slugs, at a supermarket. A 12-ounce bag costs $5.16 while a 9-ounce bag costs $4.14. Which bag is the better buy? Pick the correct bag AND cost per oz.Small, $0.43/ozLarge, $0.43/ozSmall, $0.46/ozLarge, $0.46/oz30s
- Q3A store has two different brands of laundry detergent. Brand A can do 80 loads of laundry and costs $12.75. Brand B does 36 loads of laundry and costs $6.75. Which laundry detergent costs less per load? Pick the correct brand AND cost per load to the nearest penny.Brand A, $0.16Brand A, $6.27Brand B, $5.33Brand A, $0.1930s
- Q4What is the unit price for 9 lbs of bacon for $4.50?Not here$2.00/lb$40.50$0.50/lb30s
- Q5If the price of this bag at Sam's Club is $14.98, what is the cost per piece of candy? Round the NEAREST PENNY.Not here$0.11$0.10$9.6730s
- Q6If the price is $18.24, what is the cost PER ROLL? Round your answer to the NEAREST PENNY.$0.82Not here$12.10$1.2130s
- Q7What is the cost PER OUNCE of this 5 lb bag of Tyson Chicken Nuggets? (Hint: there are 16 oz in a pound) Round your answer to the NEAREST PENNY.$0.13/oz$2.09/oz$0.48/oz$7.67/oz30s
- Q8Rhett Melson wears size 5 diaper. Which one would be the better buy for the Melsons? 174 diapers for $49.98 or 162 for $40.98? Select the right amount AND cost per diaper. Round to the nearest PENNY.Not here162 for $0.29 each162 for $0.26 each174 for $0.2630s
- Q9If I pay $18.50 for chicken and it's $0.50 per oz, how many ounces did I buy? Round your answer to the NEAREST WHOLE NUMBER.9$0.03Not here3730s
