placeholder image to represent content

Best Buy Activity

Quiz by Ryan J Melson

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
9 questions
Show answers
  • Q1
    What is the cost per can? Round to the NEAREST PENNY.
    Question Image
    $0.73
    Not here
    $1.37
    $1.38
    120s
  • Q2
    You are shopping for your favorite candy, horseradish-flavored gummy slugs, at a supermarket. A 12-ounce bag costs $5.16 while a 9-ounce bag costs $4.14. Which bag is the better buy? Pick the correct bag AND cost per oz.
    Small, $0.43/oz
    Large, $0.43/oz
    Small, $0.46/oz
    Large, $0.46/oz
    30s
  • Q3
    A store has two different brands of laundry detergent. Brand A can do 80 loads of laundry and costs $12.75. Brand B does 36 loads of laundry and costs $6.75. Which laundry detergent costs less per load? Pick the correct brand AND cost per load to the nearest penny.
    Brand A, $0.16
    Brand A, $6.27
    Brand B, $5.33
    Brand A, $0.19
    30s
  • Q4
    What is the unit price for 9 lbs of bacon for $4.50?
    Not here
    $2.00/lb
    $40.50
    $0.50/lb
    30s
  • Q5
    If the price of this bag at Sam's Club is $14.98, what is the cost per piece of candy? Round the NEAREST PENNY.
    Question Image
    Not here
    $0.11
    $0.10
    $9.67
    30s
  • Q6
    If the price is $18.24, what is the cost PER ROLL? Round your answer to the NEAREST PENNY.
    Question Image
    $0.82
    Not here
    $12.10
    $1.21
    30s
  • Q7
    What is the cost PER OUNCE of this 5 lb bag of Tyson Chicken Nuggets? (Hint: there are 16 oz in a pound) Round your answer to the NEAREST PENNY.
    Question Image
    $0.13/oz
    $2.09/oz
    $0.48/oz
    $7.67/oz
    30s
  • Q8
    Rhett Melson wears size 5 diaper. Which one would be the better buy for the Melsons? 174 diapers for $49.98 or 162 for $40.98? Select the right amount AND cost per diaper. Round to the nearest PENNY.
    Question Image
    Not here
    162 for $0.29 each
    162 for $0.26 each
    174 for $0.26
    30s
  • Q9
    If I pay $18.50 for chicken and it's $0.50 per oz, how many ounces did I buy? Round your answer to the NEAREST WHOLE NUMBER.
    9
    $0.03
    Not here
    37
    30s

Teachers give this quiz to your class