placeholder image to represent content

Decimals (All Operations)

Quiz by Kim Norris

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
15 questions
Show answers
  • Q1
    What is the sum of 12.45 and 3.87?
    16.22
    16.32
    15.32
    15.22
    120s
  • Q2
    A bracelet that costs $11.26 was marked down to $9.38. How much was the bracelet marked down?
    $1.88
    $2.88
    $2.98
    $1.98
    120s
  • Q3
    A rectangular garden is 1.25 meters wide and 3.4 meters long. What is the area of the garden?
    3.25 meters squared
    4.25 meters squared
    8.75 meters squared
    4.13 meters squared
    120s
  • Q4
    Daloris swam 3 lengths of a swimming pool in a total of 16.32 seconds. The third length took her 5.89 seconds. How long did it take Daloris to swim the first 2 lengths of the pool?
    10.53 seconds
    10.43 seconds
    11.53 seconds
    11.43 seconds
    120s
  • Q5
    Gelisa caught one fish with a mass of 1.78 kilograms, and a second fish with a mass of 1.43 kilograms. What is the total mass of the two fish, rounded to the nearest tenth?
    3.0 kg
    3.1 kg
    3.2 kg
    3.3 kg
    120s
  • Q6
    At a recent track meet, the fastest time in the 40-yard dash was 4.37 seconds, and the slowest time was 5.08 seconds. How long after the first runner did the last runner finish?
    1.53 seconds
    10.17 seconds
    0.71 second
    4 seconds
    120s
  • Q7
    The sides of a triangle measure 4.56 centimeters, 10.37 centimeters, and 8.95 centimeters. What is the perimeter of the triangle?
    19.32 cm
    14.93 cm
    13.51 cm
    23.88 cm
    120s
  • Q8
    Scott had $12.58. He purchased two apples for $1.13 each and one bottle of juice for $1.76. There was no sales tax. How much money did Scott have after his purchases?
    $9.69
    $8.56
    $11.45
    $6.80
    120s
  • Q9
    At a store, bananas cost $0.68 per pound. How much will 4.5 pounds of bananas cost?
    $5.18
    $2.72
    $3.06
    $3.60
    120s
  • Q10
    Dave bought a package of 4 chocolate cookies. Each cookie weighed 0.5 ounces. How much did the 4 cookies weigh all together?
    9 ounces
    0.9 ounces
    0.20 ounces
    2 ounces
    120s
  • Q11
    Jane bought a 7 pack of fancy water bottles for $3.57. How much would each bottle cost if she purchased them separately?
    $0.99
    $0.51
    $1.51
    $24.99
    120s
  • Q12
    Tony has 5.8 kg of coffee. He will put them in 8 bags. How much will be in each bag?
    6.6 kg
    0.725 kg
    0.5 kg
    46.4 kg
    120s
  • Q13
    There are 1.6 kilometers in a mile. How many miles are there in 28.8 kilometers?
    19 miles
    18.2 miles
    18.6 miles
    18 miles
    120s
  • Q14
    Larry works a total of 76.5 hours in 9 days. If he works the same amount of time daily, how many hours did he work each day?
    9.5 hours
    8.5 hours
    9 hours
    8 hours
    120s
  • Q15
    Jessica buys 3 pounds of bananas at the grocery store for $0.57 per pound. If she has a coupon for $0.50 off, how much will the bananas cost her before tax?
    $3.21
    $2.21
    $0.21
    $1.21
    120s

Teachers give this quiz to your class