Decimals (All Operations)
Quiz by Kim Norris
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen
Correct quiz answers unlock more play!
15 questions
Show answers
- Q1What is the sum of 12.45 and 3.87?16.2216.3215.3215.22120s
- Q2A bracelet that costs $11.26 was marked down to $9.38. How much was the bracelet marked down?$1.88$2.88$2.98$1.98120s
- Q3A rectangular garden is 1.25 meters wide and 3.4 meters long. What is the area of the garden?3.25 meters squared4.25 meters squared8.75 meters squared4.13 meters squared120s
- Q4Daloris swam 3 lengths of a swimming pool in a total of 16.32 seconds. The third length took her 5.89 seconds. How long did it take Daloris to swim the first 2 lengths of the pool?10.53 seconds10.43 seconds11.53 seconds11.43 seconds120s
- Q5Gelisa caught one fish with a mass of 1.78 kilograms, and a second fish with a mass of 1.43 kilograms. What is the total mass of the two fish, rounded to the nearest tenth?3.0 kg3.1 kg3.2 kg3.3 kg120s
- Q6At a recent track meet, the fastest time in the 40-yard dash was 4.37 seconds, and the slowest time was 5.08 seconds. How long after the first runner did the last runner finish?1.53 seconds10.17 seconds0.71 second4 seconds120s
- Q7The sides of a triangle measure 4.56 centimeters, 10.37 centimeters, and 8.95 centimeters. What is the perimeter of the triangle?19.32 cm14.93 cm13.51 cm23.88 cm120s
- Q8Scott had $12.58. He purchased two apples for $1.13 each and one bottle of juice for $1.76. There was no sales tax. How much money did Scott have after his purchases?$9.69$8.56$11.45$6.80120s
- Q9At a store, bananas cost $0.68 per pound. How much will 4.5 pounds of bananas cost?$5.18$2.72$3.06$3.60120s
- Q10Dave bought a package of 4 chocolate cookies. Each cookie weighed 0.5 ounces. How much did the 4 cookies weigh all together?9 ounces0.9 ounces0.20 ounces2 ounces120s
- Q11Jane bought a 7 pack of fancy water bottles for $3.57. How much would each bottle cost if she purchased them separately?$0.99$0.51$1.51$24.99120s
- Q12Tony has 5.8 kg of coffee. He will put them in 8 bags. How much will be in each bag?6.6 kg0.725 kg0.5 kg46.4 kg120s
- Q13There are 1.6 kilometers in a mile. How many miles are there in 28.8 kilometers?19 miles18.2 miles18.6 miles18 miles120s
- Q14Larry works a total of 76.5 hours in 9 days. If he works the same amount of time daily, how many hours did he work each day?9.5 hours8.5 hours9 hours8 hours120s
- Q15Jessica buys 3 pounds of bananas at the grocery store for $0.57 per pound. If she has a coupon for $0.50 off, how much will the bananas cost her before tax?$3.21$2.21$0.21$1.21120s