
Decimals Operation Practice
Quiz by Ashley Essien
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
8 questions
Show answers
- Q1If your parents were keeping record of how many minutes you talked on the phone during the week, and you talked 37.5 minutes everyday for 6 days. How many minutes did you use during those 6 days?125 minutes225 minutes100 minutes5 minutes120s
- Q2You and 13 of your friends went to chipotle to get burrito bowls. If each bowl came out to a total of $7.75, what was the total cost of all of the bowls?$108.50$118.50$100$50120s
- Q3If cost lunches cost $3 a day, how much would school lunch cost for 2.5 weeks?$10$7$7.50$5120s
- Q4Meek Mill quit rapping and started running track for a living. If he was running 2.7 miles everyday over the course of 4.5 days, how many miles did he run in total?10.5 miles12.15 miles25 miles9 miles120s
- Q5Charlie has an adult Netherlands dwarf rabbit that weighs 1.2 kilograms. Cliff's adult Angora rabbit weighs 2.9 times as much as Charlie's rabbit. How much does Cliff's rabbit weigh?3.48 kilograms2.5 kilograms2 kilograms1.50 kilograms120s
- Q6A female orangutan at the zoo weighs 79.3 pounds. A male orangutan weighs 2.3 times as much as the female orangutan. How much does the male orangutan weigh?192.39 kilograms199.5 kilograms182.39 kilograms150 kilograms120s
- Q7Gloria and Maddie went to a concert. The tickets cost $20.50 each and they both t-shirts for $18.75 each. How much did they spend altogether?$85.50$7.85$78.50$785120s
- Q8Henry had $200 when he went to the mall to buy some gifts. The first purchase was for $132.54 and the second purchase was for $36.98. How much money did he come home with?$30.00$169.52$30.48$308120s