placeholder image to represent content

Dividing Decimals Review

Quiz by Charles Taylor

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
6 questions
Show answers
  • Q1
    Jason spent $20.00 for school lunches. If each lunch is $2.50, how many lunches did he buy?
    10
    8
    20
    7
    120s
  • Q2
    A 12-pack of Green Teas cost $5.40. How much does each Green Tea cost?
    $1.05
    .50
    .83
    .45
    120s
  • Q3
    Mrs. Brunson purchased 14 gallons of gas for $34.72. How much did each gallon cost?
    $2.68
    $3.29
    $4.48
    $2.48
    120s
  • Q4
    Jimmy spent a total of $18.00 on rides at the State Fair. Each ride cost $1.50. How many rides did Jimmy go on at the fair?
    13
    12
    15
    8
    120s
  • Q5
    The 5 sixth grade teachers and 6 seventh grade teachers ordered 2 large pizzas all together for lunch. Each pizza costs $13.75. If we are going to split the cost evenly, how much will each person need to pay?
    $3.55
    $2.50
    $27.50
    $2.35
    120s
  • Q6
    Mr. Taylor spent $315.00 on Clemson football tickets. If they each costed $45.00, how many game did he go to to see the Tigers WIN?
    5
    1
    10
    7
    120s

Teachers give this quiz to your class