
Dividing Decimals Review
Quiz by Charles Taylor
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
6 questions
Show answers
- Q1Jason spent $20.00 for school lunches. If each lunch is $2.50, how many lunches did he buy?108207120s
- Q2A 12-pack of Green Teas cost $5.40. How much does each Green Tea cost?$1.05.50.83.45120s
- Q3Mrs. Brunson purchased 14 gallons of gas for $34.72. How much did each gallon cost?$2.68$3.29$4.48$2.48120s
- Q4Jimmy spent a total of $18.00 on rides at the State Fair. Each ride cost $1.50. How many rides did Jimmy go on at the fair?1312158120s
- Q5The 5 sixth grade teachers and 6 seventh grade teachers ordered 2 large pizzas all together for lunch. Each pizza costs $13.75. If we are going to split the cost evenly, how much will each person need to pay?$3.55$2.50$27.50$2.35120s
- Q6Mr. Taylor spent $315.00 on Clemson football tickets. If they each costed $45.00, how many game did he go to to see the Tigers WIN?51107120s