
Economics - 3rd Grade TEKS
Quiz by Rebecca Raymond
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
12 questions
Show answers
- Q1Which is an example of spending money?mowing the lawn for your neighborgiving old clothes to the homeless shelterbuying a new container of slimedepositing birthday money in the bank30s
- Q2Which is an example of donating money?paying someone to fix your computerselling lemonade in your own standbuying lunch at McDonald'sgiving money to the animal shelter30s
- Q3Which is a way to earn money?washing your parent's cars for $10buying a new computermaking your own slimewatching television30s
- Q4Selling lemonade in your neighborhood and running out of product is an example ofscarcitya budgetsaving moneya free market30s
- Q5A drought occurred in South Texas. What is going to happen to the price of watermelons?The price is going to decrease.The watermelons will taste bad.The price is going to stay the same.The price is going to increase.30s
- Q6ABC Toy Company makes a box of fidget spinners for $15.00. To make a profit, how much money will they have to make selling fidget spinners?Exactly $15.00Between $13.00 and $15.00Less than $15.00More than $15.0030s
- Q7Joe is selling picture holders on Market Day at school. If he is selling them quickly, what should he do to slow down his sales and make more profit?Joe should keep everything the same.Joe should raise the price of his picture holders.Joe should lower the price of his picture holders.Joe should hide some of his picture holders.30s
- Q8Sue makes bookmarks for Market Day and no one buys them unless she sells them for 1₵ which is less than it cost to make them. What happens now?Sue will make a huge profit!Sue will sell out of bookmarks.Sue will have a smaller demand.Sue will not make any profit.30s
- Q9In McKinney, prices to get haircuts have decreased in the last few years. Why is this?There are more hairstylists which means more choices of who to go see.People like to get their hair cut.I don't knowThere are less hairstylists and people don't have any choice.30s
- Q10Being able to start a business and sell whatever you want to consumers, without permission from the government is called:A Free Enterprise SystemA Free StoreA Closed MarketA Closed System30s
- Q11The table shows how much Becky spends to create a Mother's Day gift that she is selling on her Etsy website. What is the cost of creating one gift?$9$8$12$1030s
- Q12If each gift costs $9 to make, why should Becky's selling price be more than $9?So Becky can make a profit from her sales.To make selling her product easier.So Becky can donate money to charity.So demand is lower than her supply.30s
