placeholder image to represent content

Flashback Friday Wk 16

Quiz by Theresa Mcwilliams

Grade 6
Mathematics
Texas Essential Knowledge and Skills (TEKS)

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
12 questions
Show answers
  • Q1

     Jay’s teacher wrote a number on the board. He then asked his students to write which classifications his number fell in.

    If Jay’s teacher wrote -7 on the board, which classifications would the number obtain? 6.2B

    Question Image

    II and III only

    I and II only

    II only

    All of the above

    45s
    Edit
    Delete
  • Q2

    The graph shows the hourly cost of jumping at Urban Air.

    Which list shows the dependent quantities in the graph? 6.6A

    Question Image

    1, 2, 3, 4, 5, 6

    1, 15, 2, 30, 3, 45, 4, 60, 5, 75, 6, 90

    15, 30, 45, 60, 75, 90

    10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90

    60s
    Edit
    Delete
  • Q3

    Salvatore charges $9 per hour for babysitting. Kendra charges $8.50 per hour. If they both work for 6 hours, how much more money would Salvatore earn? 6.3E

    $54.00

    $51.00

    $4.00

    $3.00

    120s
    Edit
    Delete
  • Q4

    Barry’s deck of cards contains 40 blue cards and 70 red cards. Max’s deck of cards contains the same number of blue cards, but the ratio of blue cards to red cards is 8:9. How many total cards does Max’s deck of cards contain?

    85

    70

    40

    45

    300s
    Edit
    Delete
  • Q5

    The table shows a bicycle rider moving at a constant rate of speed.

    What is the dependent variable in this situation? 6.6A

    Question Image

    Speed

    Distance

    Rate

    Time

    45s
    Edit
    Delete
  • Q6

    Which equation represents the data in the table? 6.6C

    Question Image

    y=2/3x

    x=1/3y

    x=1.5y

    y=1.5x

    45s
    Edit
    Delete
  • Q7

    Solve 4-10

    -6

    -4

    6

    4

    45s
    Edit
    Delete
  • Q8

    What are the coordinates of point P?

    Question Image

    (4, 150)

    (4, 8)

    (4, 120)

    (4, 30)

    45s
    Edit
    Delete
  • Q9

    What is the equation for car A? 

    Question Image

    x=30y

    y=60x

    y=30x

    x=60y

    45s
    Edit
    Delete
  • Q10

    Based on the information in the table, if you use 18 cups of yellow how many cups of blue would you need? 6.4B

    Question Image

    9

    18

    7

    14

    45s
    Edit
    Delete
  • Q11

    Mrs. Franco bought a Sonic drink that is 80 ounces. How much is her Sonic drink in quarts? 6.4H

    4

    2.5

    1.5

    2

    120s
    Edit
    Delete
  • Q12

    A 40 pound bag of dog food costs $6. What is the cost per pound of dog food? 6.4D

    $0.67

    $6.67

    $0.15

    $1.50

    120s
    Edit
    Delete

Teachers give this quiz to your class