Quizalize logo
placeholder image to represent content

Friday - Linear Equations Quiz

Quiz by Chandler Anderson

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet
13 questions
Show answers
  • Q1
    A bag of avocados cost $3.25 per pound. Which equation matches the situation?
    x = 3.25 + y
    y = 3.25 + x
    x = 3.25y
    y = 3.25x
    30s
    Edit
    Delete
  • Q2
    Which of the following is BEST represented in this graph?
    Question Image
    A tree grows 2 inches in 18 years.
    A tree grows 1 inch in 9 years.
    A tree grows 9 inches in 1 year.
    A tree grows 9 inches in 81 years.
    30s
    Edit
    Delete
  • Q3
    Which of the following is BEST represented in this graph?
    Question Image
    The height of the water decreases 1 inch in 2.5 seconds.
    The height of the water descreases 2.5 inches per second.
    The height of the water rises 2.5 inches per second.
    The height of the water rises 1 inch in 2.5 seconds.
    30s
    Edit
    Delete
  • Q4
    Which equation represents the relationship between x and y? (Hint: Find M (rate of change), then look at the table for B. (When x is zero, y is your B.))
    Question Image
    y = 4x
    y = 4x + 2
    y = 2x + 2
    y = 2x
    30s
    Edit
    Delete
  • Q5
    Which equation represents the relationship between x and y? (Hint: Find M (rate of change), then look at the table for B. (When x is zero, y is your B.))
    Question Image
    y = 2x
    y = x + 3
    y = 2x + 3
    y = 3x
    30s
    Edit
    Delete
  • Q6
    A grocery store sells 16 pounds of avocados for $9.60. What is the constant of proportionality?
    k = $0.60
    k = $6.40
    k = $153.60
    k = $25.6
    30s
    Edit
    Delete
  • Q7
    Jacqueline needs 8 cups of sugar to make 20 cookies. What is the constant of proportionality?
    k = 96
    k = 12
    k = 0.4
    k = 2.5
    30s
    Edit
    Delete
  • Q8
    Bucee's sells 12 cases of Root Beer for $41.88. What is the constant of proportionality?
    k = $0.29
    k = $29.88
    K = $3.49
    30s
    Edit
    Delete
  • Q9
    John took an Uber from the airport to his hotel in New York City. The Uber driver charged a $2.14 pickup fee and $0.25 per mile driven. Which equation matches this scenario?
    y = 2.14x + 0.25
    y = 0.25x - 2.14
    y = 2.14 + 0.25x
    y = 0.25 (x + 2.14)
    30s
    Edit
    Delete
  • Q10
    Which equation matches this table?
    Question Image
    y = 2.5x
    y = 10
    y = -2.5x + 10
    y = -2.5x
    30s
    Edit
    Delete
  • Q11
    Which equation matches the table?
    Question Image
    y = -.25x + 7
    y = .25x + 7
    y = 7
    y = .25x
    30s
    Edit
    Delete
  • Q12
    According to the graph, what is the y-intercept (b)?
    Question Image
    b = 60
    b = 50
    b = 80
    b = 200
    30s
    Edit
    Delete
  • Q13
    A store sells new video game for $55 each. Used video games sell for $12 each. Jacob is buying 3 new video games and x used video games. Which equation can be used to find y, the total price Jacob must pay in dollars?
    y = 12x + 55
    y = 55x + 12
    y = 12x + 165
    y = 165x + 12
    30s
    Edit
    Delete

Teachers give this quiz to your class