Independent - Review of Complex Fractions, Unit Rates, Proportions
Quiz by Michael Wanat
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen
Correct quiz answers unlock more play!
- Q1
What is the unit rate?
160 words in 4 minutes
640 words per minute
40 words per minute
.025 words per minute
40 minute per words
30s - Q2
What is the unit rate?
15 hamburgers for $60.30
$4.02 per hamburger
$0.25 per hamburger
$30.02 per hamburger
$4.00 per hamburger
30s - Q3
Which was is the better buy?
10 candies for $1.50
15 candies for $2.10
8 candies for $1.28
8 candies for $1.28
15 candies for $2.10
10 candies for $1.50
30s - Q4Users enter free textType an Answer30s
- Q5Users enter free textType an Answer30s
- Q6Users enter free textType an Answer30s
- Q7
Is the table proportional or non-proportional?
Non-proportional
Proportional
30s - Q8
Is the table proportional or non-proportional?
Proportional
Non-proportional
30s - Q9
What is the constant of proportionality for the table?
Users enter free textType an Answer30s - Q10
Is the graph proportional or non-proportional?
Non-proportional
Proportional
30s - Q11
Is the graph proportional or non-proportional?
Proportional
Non-proportional
30s - Q12
Which line is proportional?
A
B
30s - Q1330s
- Q1430s
- Q15
Which ratio is proportional?
30s - Q16Users enter free textType an Answer30s
- Q17Users enter free textType an Answer30s
- Q18Users enter free textType an Answer30s
- Q19
Pat needs 14 sticks of pepperoni to make 28 pizzas. How many sticks of pepperoni are needed to make 36 pizzas?
15 sticks
18 sticks
252 sticks
15 pizzas
30s - Q20
Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?
60 per dollar
$20 per pound
$30 per pound
$10 per pound
30s