placeholder image to represent content

Independent - Writing Expressions

Quiz by Michael Wanat

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
10 questions
Show answers
  • Q1
    30s
  • Q2
    The band wants to order T-shirts. The T-shirts cost $15 each plus a shipping fee of $10. Write an expression to find the total cost of c T-shirts.
    10c + 15
    15c - 10
    25c
    15c + 10
    30s
  • Q3
    The expression 5n + 2 can be used to find the total cost in dollars of bowling where n is the number of games bowled and 2 represents the cost of shoe rental. How much will it cost for 4 games?
    $25
    $11
    $13
    $22
    30s
  • Q4
    12 + 3m can be used to find the total cost in dollars of the a streaming service where m is the number of movies downloaded and 12 represents the monthly service fee. How much will it cost for 10 movies for the month?
    $123
    $64
    $25
    $42
    30s
  • Q5
    The expression c - e, where c stands for the money collected and e stands for the expenses, is used to find the profit from a basketball concession. If $500 was collected and expenses were $150, find the profit for the concession.
    $250
    $350
    $75,000
    $650
    30s
  • Q6
    The seventh grade math classes are going on a field trip. The field trip will cost $7 per student. Write an expression to find the cost of the field trip for s students.
    7s
    s - 7
    7 - s
    7 + s
    30s
  • Q7
    7s is the expression that shows that the seventh grade math classes are going on a field trip. The field trip will cost $7 per student. What is the total cost if 26 students go on the trip?
    $182
    $156
    $42
    $33
    30s
  • Q8
    30s
  • Q9
    30s
  • Q10
    30s

Teachers give this quiz to your class