placeholder image to represent content

Math 4 Quarterly Exam (Q2)

Quiz by Issa Marie Francisco

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
20 questions
Show answers
  • Q1

    Find the product of 110 and 2.

    freetextm://220

    30s
  • Q2

    387 x 50 =?

    (no space, with comma)

    freetextm://19,350

    30s
  • Q3

    Tin saves ₱12 a day. How much is her savings after 112 days?

    ₱1,342

    ₱1,340

    ₱1,348

    ₱1,344

    30s
  • Q4

    There are 12 batches of participants in a news writing conference. There are 218 participants per batch. How many participated in the conference?

    2,616 

    2,619

    2,621

    2,611

    30s
  • Q5

    690 x 43

    29,670

    28,670

    26,670

    27,670

    30s
  • Q6

    Estimate the product.

    32 x 94

    2,900

    2,600

    2,800

    2,700

    30s
  • Q7

    Mother buys 5 boxes of crayons for her children at ₱142 each. Estimate the total cost.

    about ₱900

    about ₱700

    about ₱1,100

    about ₱1,300

    30s
  • Q8

    A kg of rice costs ₱48.00. Find the cost of 25 kg of rice.

    What are the given facts?

    The rice is ₱48/kg.

    How much does 25 kg of rice cost?

    25 kg of rice costs ₱1,200.

    The operation to be used is multiplication.

    30s
  • Q9

    A newspaper truck delivers 450 newspapers to 11 vendors in town every day. How many newspapers are delivered in a week?

    4,980 newspapers

    4,950 newspapers

    4,970 newspapers

    4,960 newspapers

    30s
  • Q10

    Mrs. Juanillo bought 18 sets of pencils to distribute to the preschool kids in her community. If each set costs ₱188.00, about how much money did she spend?

    about ₱7,000.

    about ₱5,000.

    about ₱4,000.

    about ₱6,000.

    30s
  • Q11

    A kg of rice costs ₱48.00. Find the cost of 25 kg of rice.

    25 kg of rice costs ₱1,200.

    25 kg of rice costs ₱1,400.

    25 kg of rice costs ₱1,500.

    25 kg of rice costs ₱1,300.

    30s
  • Q12

    Ana donated 130 kg of rice to the people who lost their homes due to flood. Her friends donated 12 times more. How many kilograms of rice did Ana's friends donate?

    1,590 kg of rice

    1,560 kg of rice

    1,580 kg of rice

    1,570 kg of rice

    30s
  • Q13

    How much will you spend for 11 liters of gasoline if 1 liter of gasoline costs ₱ 58.00?

    ₱642.00

    ₱638.00

    ₱636.00

    ₱640.00

    30s
  • Q14

    Estimate the product.

    69 x 28

    2,200

    2,400

    2,100

    2,300

    30s
  • Q15

    Estimate the product.

    32 x 93

    2,900

    2,700

    2,800

    2,600

    30s

Teachers give this quiz to your class