
Math Activity
Quiz by Dixie Joy Fernandez
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
5 questions
Show answers
- Q1
If all 120 people come to the banquet, how many pans of lasagna will the committee need to make?
6 pans
5 pans
7 pans
8 pans
30s - Q2
How many bowls of salad will they need to make?
8 bowls
7 bowls
10 bowls
9 bowls
30s - Q3
If each pan of lasagna costs $11.75 to make from scratch how much money will the lasagna cost?
$82.01
$82.25
$82.00
$82.20
30s - Q4
If each pan of salad costs $6.50 to make from scratch how much money will the salad cost?
$50.00
$53.00
$52.00
$49.00
30s - Q5
How much money will the lasagna and salad for everyone cost?
$134.22
$134.24
$134.25
$134.20
30s