placeholder image to represent content

Midterm Exam

Quiz by Melanie Keenan

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
26 questions
Show answers
  • Q1
    The ratio of apples to oranges in the basket is 5:4. If there are 10 apples in the basket, how many oranges are in the basket?
    8
    9
    10
    7
    120s
  • Q2
    GameStop charges a $10 monthly fee, m, plus a one time registration fee of $20. Create an expression that could be used to find the total cost
    20m + 10
    30
    20 + 10
    20 + 10m
    30s
  • Q3
    You walked at a rate of 1 mile every 15 minutes. What is your walking rate per hour?
    4
    30
    15
    1
    120s
  • Q4
    You buy Doritos and 3 Gatorades. Each bag of Doritos costs $2.00 and each Gatorade costs g dollars. The total costs $4.40. What equation can be used to find the cost of each Gatorade?
    2.00 + 3g = 4.40
    2.40 + 3g = 4.40
    5(0.75 + g) = 4.40
    3(0.75 + 3g) = 4.40
    120s
  • Q5
    Two angles of a triangle measure 25 degrees and 35 degrees. Determine the measure of the third angle.
    300
    180
    90
    120 degrees
    120s
  • Q6
    You are putting a floor in your rectangular kitchen. The kitchen is 20 feet by 10 feet. The floor costs $5.00 per square foot. Find the area of the kitchen floor.
    100
    200
    1000
    500
    120s
  • Q7
    You are putting a floor in your rectangular kitchen. The kitchen is 20 feet by 10 feet. The floor costs $5.00 per square foot. How much to replace the floor?
    250
    500
    100
    1000
    120s
  • Q8
    You are buying bottled waters for your mother's school. She needs 12 bottles and each one costs $.45 cents. What is the cost for the 12 bottles?
    6.00
    4.50
    5.40
    3.35
    120s
  • Q9
    What is the value of x in the equation? x + 23 = 35
    23
    58
    12
    46
    120s
  • Q10
    Find the area of the composite figure.
    Question Image
    18
    21
    36
    24
    120s
  • Q11
    A bag contains 3 red, 5 white, and 2 blue marbles. What is the probability of choosing red?
    2/10
    4/10
    1/5
    3/10
    120s
  • Q12
    You went to the movies with 2 friends. You each paid $5.00 for a movie ticket and you each brought a drink, for d, dollars. The total they spent was $18.00. Write a linear equation that represents the cost, c, and the number of drinks, d, you spent.
    3c + 3d = 18.00
    3 + d = 18.00
    3 + c = 18.00
    5c = 18.00
    120s
  • Q13
    You went to the movies with 2 friends. you each paid $5.00 for a movie ticket and you each brought a drink, for d, dollars. The total they spent was $18.00. How much was each drink?
    $2.00
    $1.00
    $2.50
    $1.50
    120s
  • Q14
    What is the value of r in the following equation: 5r = -50
    0
    -10
    250
    10
    120s
  • Q15
    You bought 3 chairs for $54.00. What is the unit rate per chair?
    $51.00
    $17.00
    $162.00
    $251.00
    120s

Teachers give this quiz to your class