Midterm Exam
Quiz by Melanie Keenan
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
26 questions
Show answers
- Q1The ratio of apples to oranges in the basket is 5:4. If there are 10 apples in the basket, how many oranges are in the basket?89107120s
- Q2GameStop charges a $10 monthly fee, m, plus a one time registration fee of $20. Create an expression that could be used to find the total cost20m + 103020 + 1020 + 10m30s
- Q3You walked at a rate of 1 mile every 15 minutes. What is your walking rate per hour?430151120s
- Q4You buy Doritos and 3 Gatorades. Each bag of Doritos costs $2.00 and each Gatorade costs g dollars. The total costs $4.40. What equation can be used to find the cost of each Gatorade?2.00 + 3g = 4.402.40 + 3g = 4.405(0.75 + g) = 4.403(0.75 + 3g) = 4.40120s
- Q5Two angles of a triangle measure 25 degrees and 35 degrees. Determine the measure of the third angle.30018090120 degrees120s
- Q6You are putting a floor in your rectangular kitchen. The kitchen is 20 feet by 10 feet. The floor costs $5.00 per square foot. Find the area of the kitchen floor.1002001000500120s
- Q7You are putting a floor in your rectangular kitchen. The kitchen is 20 feet by 10 feet. The floor costs $5.00 per square foot. How much to replace the floor?2505001001000120s
- Q8You are buying bottled waters for your mother's school. She needs 12 bottles and each one costs $.45 cents. What is the cost for the 12 bottles?6.004.505.403.35120s
- Q9What is the value of x in the equation? x + 23 = 3523581246120s
- Q10Find the area of the composite figure.18213624120s
- Q11A bag contains 3 red, 5 white, and 2 blue marbles. What is the probability of choosing red?2/104/101/53/10120s
- Q12You went to the movies with 2 friends. You each paid $5.00 for a movie ticket and you each brought a drink, for d, dollars. The total they spent was $18.00. Write a linear equation that represents the cost, c, and the number of drinks, d, you spent.3c + 3d = 18.003 + d = 18.003 + c = 18.005c = 18.00120s
- Q13You went to the movies with 2 friends. you each paid $5.00 for a movie ticket and you each brought a drink, for d, dollars. The total they spent was $18.00. How much was each drink?$2.00$1.00$2.50$1.50120s
- Q14What is the value of r in the following equation: 5r = -500-1025010120s
- Q15You bought 3 chairs for $54.00. What is the unit rate per chair?$51.00$17.00$162.00$251.00120s