placeholder image to represent content

Module 4 Calculating Cost Production

Quiz by Maricar Paraiso

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
15 questions
Show answers
  • Q1

    Which of the following is the third step in calculating recipe cost?

    Indicate the latest purchase cost of each ingredient based on a current price list

    Divide the total recipe cost by the number of portions to get the cost per portion.

    Compute the actual cost of each ingredient.

    Add an actual cost of each ingredient to get the total recipe cost.

    30s
  • Q2

    2. What is the cost of 2 kilos malagkit rice if you purchased at P65.00 per kilo?

    145.55

    135.00

    130.00

    140.00

    30s
  • Q3

    3. What is the cost of 1⁄4 kilo oil if you purchased at P60.00/kilo?

    20.00

    10.00

    15.00

    5.00

    30s
  • Q4

    4. What is the selling price of each puto if the total cost is P100.00 and the total yield is 20 pieces?

    12.50

    7.50

    5.00

    10.00

    30s
  • Q5

    5. What is the selling price of Biko if the total cost is Php160.00 and the total yield is 24 slices?

    20.00

    40.00

    10.00

    30.00

    30s
  • Q6

    6. What is the percent mark-up of doughnuts if the purchased price is 5.00 and the selling price is 7.00?

    45%

    35%

    25%

    20%

    30s
  • Q7

    7. What is the percent mark-up of suman if the purchased price is 7.00 and the selling price is 10.00?

    217.75

    220.75

    219.75

    218.75

    30s
  • Q8

    8. What is the actual cost of 1/4 kilo oil if the purchased cost is P60.00/kilo?

    10.00

    145.55

    5.00

    15.00

    30s
  • Q9

    9. How much is the selling price of Yema Cake if the total cost is 385.00 and the percentage mark-up is 33%?

    511.00

    512.00

    510.00

    509.00

    30s
  • Q10

    10. How much is the selling price of Chocolate Moist Cake if the total cost is 500.00 and the percentage mark-up is 30%?

    700.00

    800.00

    750.00

    650.00

    30s
  • Q11

    11.It is classifying, recording, and appropriate allocation of expenditure for the determination of the costs of products or services.

    purchasing

    buying

    costing

    calculating

    30s
  • Q12

    12. Labor, supplies, wages are examples of ________.

    period cost

    fixed cost

    imputed cost

    indirect cost

    30s
  • Q13

    13. A tool of food costing based on a standard recipe is ____________.

    standard recipe

    recipe cost sheet

    up-to-date ingredient cost

    calculated cost

    30s
  • Q14

    14. The tool of food costing in which the current price is the basis of cost.

    calculated cost

    up-to-date ingredient cost

    recipe cost sheet

    standard recipe

    30s
  • Q15

    15. A tool of food costing for recording data and all information about the recipe such as current unit cost, actual ingredient cost, and cost per portion.

    up-to-date ingredient cost

    calculated cost

    standard recipe

    recipe cost sheet

    30s

Teachers give this quiz to your class