Nov. 3 Unit Rate Intervention
Quiz by Bridget MacQueen
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen
Correct quiz answers unlock more play!
14 questions
Show answers
- Q1Find the unit rate: Brandon earned $42 for washing 3 cars. How much did he earn for washing each car?45151617120s
- Q2Find the unit rate: Salvador crawled 88 yards in 11 minutes after being attacked by zombies. How far did he crawl in 1 minute?8679120s
- Q3Find the unit rate: Gloria rescued 68 cats within 17 weeks. How many cats did she rescue each week?4573120s
- Q4Find the unit rate: Anthony practiced his new mixed martial arts skills for 504 minutes over a 6 day period. How many minutes did he spend practicing each day?83908479120s
- Q5Find the unit rate: Exon rode his pet unicorn, Twinkles, over 212 rainbows within 53 days. How many rainbows did he ride Twinkles over per day?3465120s