placeholder image to represent content

Nov. 3 Unit Rate Intervention

Quiz by Bridget MacQueen

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
14 questions
Show answers
  • Q1
    Find the unit rate: Brandon earned $42 for washing 3 cars. How much did he earn for washing each car?
    45
    15
    16
    17
    120s
  • Q2
    Find the unit rate: Salvador crawled 88 yards in 11 minutes after being attacked by zombies. How far did he crawl in 1 minute?
    8
    6
    7
    9
    120s
  • Q3
    Find the unit rate: Gloria rescued 68 cats within 17 weeks. How many cats did she rescue each week?
    4
    5
    7
    3
    120s
  • Q4
    Find the unit rate: Anthony practiced his new mixed martial arts skills for 504 minutes over a 6 day period. How many minutes did he spend practicing each day?
    83
    90
    84
    79
    120s
  • Q5
    Find the unit rate: Exon rode his pet unicorn, Twinkles, over 212 rainbows within 53 days. How many rainbows did he ride Twinkles over per day?
    3
    4
    6
    5
    120s

Teachers give this quiz to your class