placeholder image to represent content

NY Released Test - Grade 4 Math (2015)

Quiz by NYSED Math Grade 4

Grade 4
Mathematics
Common Core

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measures 15 skills from
Grade 4
Mathematics
Common Core

4.NBT.A.2
4.NF.A.1
4.MD.C.6
4.OA.A.1
4.NBT.A.3
4.MD.C.5.A
4.NF.B.4.A
4.NBT.B.6
4.NF.B.3.A
4.NF.B.4.C
4.NBT.B.5
4.G.A.2
4.OA.A.2
4.NBT.A.1
4.MD.A.3

Track each student's skills and progress in your Mastery dashboards

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
20 questions
Show answers
  • Q1
    60s
    4.NBT.A.2
  • Q2
    Question Image
    60s
    4.NF.A.1
  • Q3
    Question Image
    60s
    4.MD.C.6
  • Q4
    60s
    4.OA.A.1
  • Q5
    Which number would be 16,000 when rounded to the nearest thousand?
    15,472
    15,518
    16,739
    16,511
    60s
    4.NBT.A.3
  • Q6
    Students shaded the shapes below to represent fractions. Which two students' shapes represent equivalent fractions?
    Question Image
    Ivan's fraction is equivalent to Britney's fraction.
    Keisha's fraction is equivalent to Walter's fraction.
    Ivan's fraction is equivalent to Keisha's fraction.
    Britney's fraction is equivalent to Walter's fraction.
    60s
    4.NF.A.1
  • Q7
    Question Image
    60s
    4.MD.C.5.A
  • Q8
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    60s
    4.NF.B.4.A
  • Q9
    60s
    4.NBT.B.6
  • Q10
    Question Image
    60s
    4.NF.B.3.A
  • Q11
    60s
    4.NF.B.4.C
  • Q12
    A store ordered 28 boxes holding 12 banana muffins each and 5 boxes holding 6 blueberry muffins each. What was the total number of muffins the store ordered?
    440
    10,080
    366
    51
    60s
    4.NBT.B.5
  • Q13
    Question Image
    60s
    4.G.A.2
  • Q14
    The price of a board game is $24. The price of the board game is 2 times as much as the price of a jigsaw puzzle. What is the price of the jigsaw puzzle?
    $12
    $48
    $26
    $22
    60s
    4.OA.A.2
  • Q15
    The model below is shaded to represent a fraction. Which figure is shaded to show a fraction equivalent to the model?
    Question Image
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    60s
    4.NF.A.1

Teachers give this quiz to your class