Quizalize logo
placeholder image to represent content

One Step Equation

Quiz by Courtney Daugherty

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet
7 questions
Show answers
  • Q1
    -3.6h = -10.8
    3
    -14.4
    -7.2
    -3
    30s
    Edit
    Delete
  • Q2
    Suppose you purchase 3 identical T-shirts and a hat. The hat costs $19.75 and you spend $56.50 in all. How much does each T-shirt cost?
    $18.83
    $12.25
    $25.42
    $19.75
    30s
    Edit
    Delete
  • Q3
    -7/9m = 11/6
    -19/18
    -33/14
    33/14
    47/18
    30s
    Edit
    Delete
  • Q4
    You and your friend spent a total of $15 for lunch. Your friend's lunch cost $3 more than yours did. How much did you spend spend for lunch?
    $6
    $7.50
    $12
    $18
    30s
    Edit
    Delete
  • Q5
    x/3 = 2/5
    2/5
    6/15
    -6/5
    6/5
    30s
    Edit
    Delete
  • Q6
    The average growth of human hair is 0.5 inch per month. Find how long it takes a human to grow 3 inches of hair. Write an equation.
    t - 0.5 = 3
    0.5t = 3
    0.5 = 3t
    0.5 + t = 3
    30s
    Edit
    Delete
  • Q7
    -1/2 = -5/18h
    -2/9
    -9/5
    2/9
    9/5
    30s
    Edit
    Delete

Teachers give this quiz to your class