placeholder image to represent content

Proportion word problems

Quiz by Maria Paula Zapata

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
11 questions
Show answers
  • Q1
    A recipe calls for 2 cups of flour to make 24 cookies. How many cups of flour are needed to make 36 cookies?
    1
    3
    2
    4
    30s
  • Q2
    A car travels a distance of 240 miles in 4 hours. How long will it take the car to travel 360 miles at the same speed?
    2
    6
    10
    8
    30s
  • Q3
    The ratio of red marbles to blue marbles in a bag is 3:5. If there are 40 blue marbles, how many red marbles are in the bag?
    32
    18
    24
    10
    30s
  • Q4
    A company produces 500 widgets in 4 hours. How many widgets will the company produce in 8 hours, assuming they maintain the same production rate?
    2000
    250
    1000
    750
    30s
  • Q5
    A school cafeteria ordered 250 hamburgers to serve to students. If the ratio of cheeseburgers to hamburgers is 2:5, how many cheeseburgers should they order?
    75
    100
    125
    50
    30s
  • Q6
    A toy store sells 3 dolls for every 5 action figures. If the store sells 20 action figures, how many dolls do they sell?
    8
    15
    12
    18
    30s
  • Q7
    What is the result of multiplying 3/5 by 2/3?
    5/15
    6/15
    4/8
    1/3
    30s
  • Q8
    What is the product of 1/4 and 3/8?
    1/8
    3/16
    3/32
    6/32
    30s
  • Q9
    A car travels 250 miles in 5 hours. What is the unit rate of the car's speed?
    25
    75
    100
    50
    30s
  • Q10
    Emily drives 180 miles in 3 hours. What is the unit rate of her speed?
    100
    60
    80
    40
    30s
  • Q11
    A store sells 5 packs of pencils for $10. What is the unit rate for the price of each pack of pencils?
    1
    3
    4
    2
    30s

Teachers give this quiz to your class