
Proportion word problems
Quiz by Maria Paula Zapata
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
11 questions
Show answers
- Q1A recipe calls for 2 cups of flour to make 24 cookies. How many cups of flour are needed to make 36 cookies?132430s
- Q2A car travels a distance of 240 miles in 4 hours. How long will it take the car to travel 360 miles at the same speed?2610830s
- Q3The ratio of red marbles to blue marbles in a bag is 3:5. If there are 40 blue marbles, how many red marbles are in the bag?3218241030s
- Q4A company produces 500 widgets in 4 hours. How many widgets will the company produce in 8 hours, assuming they maintain the same production rate?2000250100075030s
- Q5A school cafeteria ordered 250 hamburgers to serve to students. If the ratio of cheeseburgers to hamburgers is 2:5, how many cheeseburgers should they order?751001255030s
- Q6A toy store sells 3 dolls for every 5 action figures. If the store sells 20 action figures, how many dolls do they sell?815121830s
- Q7What is the result of multiplying 3/5 by 2/3?5/156/154/81/330s
- Q8What is the product of 1/4 and 3/8?1/83/163/326/3230s
- Q9A car travels 250 miles in 5 hours. What is the unit rate of the car's speed?25751005030s
- Q10Emily drives 180 miles in 3 hours. What is the unit rate of her speed?10060804030s
- Q11A store sells 5 packs of pencils for $10. What is the unit rate for the price of each pack of pencils?134230s