Quizalize logo
placeholder image to represent content

Quiz #2 - 7.4A

Quiz by Chandler Anderson

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet
7 questions
Show answers
  • Q1
    Gala apples are sold in a 3-pound bag for $5.55. Which of the following equations represents C, the total Cost for p, the Pounds of apples?
    C = 1.85p
    C = 2.55p
    C = 5.55p
    C = 3p
    30s
    Edit
    Delete
  • Q2
    What is the constant of proportionality (k) for the table?
    Question Image
    Not here
    k = 2.7 kg/ lb
    k = 0.45 kg/ lb
    k = 2.22 kg/ lb
    30s
    Edit
    Delete
  • Q3
    What is Jason's constant speed in miles per HOUR? (Notice the table shows miles and minutes.)
    Question Image
    0.08 miles per hour
    48 miles per hour
    4.8 miles per hour
    0.8 miles per hour
    30s
    Edit
    Delete
  • Q4
    Deanna's car can drive 288 miles on one TANK of gas. Her tank holds 12 gallons of gas. Which equation represents m, the number of miles she can drive on g, gallons of gasoline?
    m = 41g
    m = 24g
    m = 12g
    m = 288g
    30s
    Edit
    Delete
  • Q5
    Chris bought 4 hot dogs for $1.00 total. Which of the following shows an equivalent rate?
    5 hot dogs for $1.35
    2 hot dogs for $0.50.
    8 hot dogs for $1.90
    1 hot dog for $0.20
    30s
    Edit
    Delete
  • Q6
    According to the table, what is the constant of proportionality?
    Question Image
    k = 16
    k = 72
    k = 42.5
    k = 20
    30s
    Edit
    Delete
  • Q7
    Which of the following represents a unit rate?
    16 ounces in 2 cups
    $5.99 for a value meal.
    3 miles in 45 minutes
    350 miles on 16 gallons
    30s
    Edit
    Delete

Teachers give this quiz to your class