
Rates and ratios
Quiz by Bright Minds Tutoring
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
5 questions
Show answers
- Q1If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the rate in miles per gallon?30s
- Q2A recipe calls for 2 cups of sugar to make 24 cookies. How much sugar is needed to make 36 cookies?cupscupscupscups30s
- Q3If 8 pencils cost $4, what is the cost per pencil?$$$$30s
- Q4A bike travels 60 miles in 3 hours. What is the average speed of the bike in miles per hour?miles per hourmiles per hourmiles per hourmiles per hour30s
- Q5If a bag contains 12 apples and 3 are red, what is the ratio of red apples to the total number of apples?30s