placeholder image to represent content

Rates and ratios

Quiz by Bright Minds Tutoring

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
5 questions
Show answers
  • Q1
    If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the rate in miles per gallon?
    15
    30
    25
    20
    30s
  • Q2
    A recipe calls for 2 cups of sugar to make 24 cookies. How much sugar is needed to make 36 cookies?
    3 cups
    2 cups
    4 cups
    2.5 cups
    30s
  • Q3
    If 8 pencils cost $4, what is the cost per pencil?
    $0.50
    $1.00
    $0.75
    $0.25
    30s
  • Q4
    A bike travels 60 miles in 3 hours. What is the average speed of the bike in miles per hour?
    20 miles per hour
    15 miles per hour
    25 miles per hour
    30 miles per hour
    30s
  • Q5
    If a bag contains 12 apples and 3 are red, what is the ratio of red apples to the total number of apples?
    1:2
    1:4
    3:12
    1:3
    30s

Teachers give this quiz to your class