placeholder image to represent content

Ratio and Rates Quiz

Quiz by Patrick McClure

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
10 questions
Show answers
  • Q1
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
  • Q2
    Simplify: 25:35
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
  • Q3
    Simplify: 24:40
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
  • Q4
    Find the Unit Rate: 375 pages in 3 days
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
  • Q5
    Find the Unit Rate: 80 inches in 5 hours
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
  • Q6
    Find the Unit Rate: $240 for 4 gifts
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
  • Q7
    At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for $32.76. What is the Unit Rate for the market?
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
  • Q8
    At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for $32.76. What is the Unit Rate for the orchard?
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
  • Q9
    At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for $32.76. Who had the better deal?
    Orchard
    Kroger
    Publix
    Market
    120s
  • Q10
    The book fair had a sale where 6 books were $20.46. If you wanted to buy 7 books, how much money would you need?
    $3.41
    17.05
    $23.87
    2.92
    120s

Teachers give this quiz to your class