Ratio and Rates Quiz
Quiz by Patrick McClure
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
10 questions
Show answers
- Q1Users enter free textType an Answer120s
- Q2Simplify: 25:35Users enter free textType an Answer120s
- Q3Simplify: 24:40Users enter free textType an Answer120s
- Q4Find the Unit Rate: 375 pages in 3 daysUsers enter free textType an Answer120s
- Q5Find the Unit Rate: 80 inches in 5 hoursUsers enter free textType an Answer120s
- Q6Find the Unit Rate: $240 for 4 giftsUsers enter free textType an Answer120s
- Q7At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for $32.76. What is the Unit Rate for the market?Users enter free textType an Answer120s
- Q8At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for $32.76. What is the Unit Rate for the orchard?Users enter free textType an Answer120s
- Q9At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for $32.76. Who had the better deal?OrchardKrogerPublixMarket120s
- Q10The book fair had a sale where 6 books were $20.46. If you wanted to buy 7 books, how much money would you need?$3.4117.05$23.872.92120s