
Ratio, Rates, Unit Rates & more
Quiz by Robin Zaruba
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
4 questions
Show answers
- Q1Determine the unit rate for 4 fouls in 20 minutes1 foul every 5 minutes5 fouls every 1 minute1 foul every 4 minutes1 foul every 10 minutes30s
- Q2If 2 dozen tennis balls cost $36, what is the unit cost per tennis ball.$3 per tennis ball$1.50 per tennis ball$18 per tennis ball$1 per tennis ball30s
- Q3in 2002, Takaru Kobyashi ate 50 hotdogs in 12 minutes! At this rate & assuming he wouldn't explode, how many hot dogs could he eat in an hour if he continue at a constant rate?350 hotdogs250 hotdogs400 hotdogs200 hotdogs30s
- Q4A total of 180 students & 35 chaperones are going on a field trip to the Smithsonian Institution in Washington, DC. What is the ratio of chaperones to students in simplest form?1 to 57 to 367 to 3536 to 730s