Quizalize logo
placeholder image to represent content

Ratio, Rates, Unit Rates & more

Quiz by Robin Zaruba

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet
4 questions
Show answers
  • Q1
    Determine the unit rate for 4 fouls in 20 minutes
    1 foul every 5 minutes
    5 fouls every 1 minute
    1 foul every 4 minutes
    1 foul every 10 minutes
    30s
    Edit
    Delete
  • Q2
    If 2 dozen tennis balls cost $36, what is the unit cost per tennis ball.
    $3 per tennis ball
    $1.50 per tennis ball
    $18 per tennis ball
    $1 per tennis ball
    30s
    Edit
    Delete
  • Q3
    in 2002, Takaru Kobyashi ate 50 hotdogs in 12 minutes! At this rate & assuming he wouldn't explode, how many hot dogs could he eat in an hour if he continue at a constant rate?
    350 hotdogs
    250 hotdogs
    400 hotdogs
    200 hotdogs
    30s
    Edit
    Delete
  • Q4
    A total of 180 students & 35 chaperones are going on a field trip to the Smithsonian Institution in Washington, DC. What is the ratio of chaperones to students in simplest form?
    1 to 5
    7 to 36
    7 to 35
    36 to 7
    30s
    Edit
    Delete

Teachers give this quiz to your class