placeholder image to represent content

Ratios and Unit Rate

Quiz by Lisa Sica

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
19 questions
Show answers
  • Q1
    1. Write a ratio for nine slices of pizza to seven kids.
    7 kids/9 slices of pizza
    9;7
    9 slices of pizza/7 kids
    7-9
    30s
  • Q2
    Write a ratio for eight cats for every three goats.
    8 cats/ 3 goats
    11/3
    3 to 8
    8/3
    30s
  • Q3
    In simplest form write a ratio for four pencils to six markers.
    2 pencils/ 3 markers
    6/4
    4 pencils/ 6 markers
    3/2
    30s
  • Q4
    Write a ratio for working $10.00 per hour.
    $40/4 hours
    1/10
    10/2
    $10.00/1 hour
    30s
  • Q5
    Write a ratio for the temperature changed eight degrees every three hours.
    3/8
    8 degrees/ 3 hours
    3 hours/8 degrees
    8-3
    30s
  • Q6
    Write a ratio for two sisters for every brother.
    1:2
    2 sisters to 3 siblings
    1 brother to 2 sisters
    2 sisters to 1 brother
    30s
  • Q7
    Write two equivalent ratios for $10 per a pizza .
    2/10 and 4/20
    2 pizzas : $20 and 3 pizzas/$25
    $20 : 2 pizzas
    $20/2 pizzas and $40/4 pizzas
    30s
  • Q8
    Write 2 Equivalent Ratios for driving 400 miles in 6 hours.
    400 miles/ 6 hours and 200 miles/3 hours
    4:6 and 6:4
    800 miles/6 hours and 200 miles/4 hours
    500/2 and 400/6
    30s
  • Q9
    There are four bus routes in Lake Mary for sixty-eight students traveling to Millennuim Middle School. Write two equivalent ratios for students to bus routes.
    68 students/4 bus routes
    17 students per 1 bus
    4 bus routes/68 students and 1 bus route/17 students
    68 students/4 bus routes and 17 students/1 bus routes
    120s
  • Q10
    Write two equivalent ratios for walking 10 miles in 5 hours.
    5 miles:10 hours and 2 hours/ 1 miles
    10 miles/5 hours and 2 miles/1 hour
    10:5 and 1/2
    5-10 and 2-1
    120s
  • Q11
    Mrs. Sica needs six cups of sugar to bake four dozen cookies. Write two equivalent ratios for cookies to sugar.
    2:3 and 6:4
    3 cups of sugar : 2 cookies and 4 cups : 6 cookes
    4 dozen cookies to 6 cups of sugar and 2 dozen cookies/ 3 cups of sugar
    4:6 and 3:2
    120s
  • Q12
    Holiday pencils cost $0.25 per a pencil. Write two equivalent ratios for cost to pencils.
    $25/1 pencil and $2.00/8 pencils
    25 pencils/$3.00 and 8 pencils/$2
    1 pencil/$0.25 and 3 pencils/$0.75
    $0.25/1 pencil and $1.75/7 pencils
    120s
  • Q13
    How many nails would I need if I had 4 pieces of lumber?
    Question Image
    20
    4
    16
    8
    120s
  • Q14
    How many pieces of lumber would I need if I had 32 nails?
    Question Image
    4
    8
    20
    16
    120s
  • Q15
    How many cars would I need if I had 40 wheels?
    Question Image
    12
    9
    10
    11
    120s

Teachers give this quiz to your class