Quizalize logo
placeholder image to represent content

Ratios & Proportions Review

Quiz by Danelle Castle

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet
12 questions
Show answers
  • Q1
    Choose the ratios which accurately describes the activity. Sehar baked 72 cookies in 3 hours.
    12:6
    24:3
    72:24
    72:3
    120s
    Edit
    Delete
  • Q2
    Choose the ratios which accurately describes the activity. Ricky played 6 video games in 2 hours.
    3:2
    6:1
    6:2
    12:2
    120s
    Edit
    Delete
  • Q3
    What is the value of n?
    Question Image
    33
    22
    88
    11
    120s
    Edit
    Delete
  • Q4
    What is the value of m?
    Question Image
    22
    11
    88
    33
    120s
    Edit
    Delete
  • Q5
    Which ratio is equal to 5/10?
    15/20
    10/30
    1/5
    1/2
    120s
    Edit
    Delete
  • Q6
    Which ratio is equal to 40/15?
    8/3
    5/4
    3/8
    4/5
    120s
    Edit
    Delete
  • Q7
    Choose the pair of ratios that forms a proportion.
    2/14=6/36
    12/2 = 35/5
    14/2=36/6
    14/2 = 35/5
    120s
    Edit
    Delete
  • Q8
    Which of the following pairs of ratios forms a proportion?
    2/6=4/18
    2/6=5/18
    2/6=6/18
    2/6=7/18
    120s
    Edit
    Delete
  • Q9
    Express the rate as a unit rate: $45 to 5 hours of work.
    $10 per hour
    $9 per hour
    $7 per hour
    $8 per hour
    120s
    Edit
    Delete
  • Q10
    Which is the least expensive price for granola?
    $4.32 for 2 pounds
    $7.45 for 4 pounds
    $16.10 for 7 pounds
    $6.51 for 3 pounds
    120s
    Edit
    Delete
  • Q11
    Solve for j. 35/30 = 28/j
    j = 24
    j = 32.6667
    j = 980
    j = 840
    120s
    Edit
    Delete
  • Q12
    Solve for d. 8/20 = d/5
    d = 2
    d = 12.5
    d = 40
    d = 250
    120s
    Edit
    Delete

Teachers give this quiz to your class