Quizalize logo
placeholder image to represent content

Ratios, Rates and Proportions

Quiz by Rebecca Bosar

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet
15 questions
Show answers
  • Q1
    In the picture, what is the ratio of striped squares to total squares?
    Question Image
    5:3
    8:3
    3:5
    3:8
    60s
    Edit
    Delete
  • Q2
    Chidi goes hiking. She sees 1 humming bird and 6 black birds. What is the ratio of humming birds to black birds?
    6:1
    1:7
    1:6
    7:1
    60s
    Edit
    Delete
  • Q3
    In the student council election, Davina received 50 votes, Ben received 40 votes, and Eden received 80 votes. What is the ratio of Ben's votes to Davina's votes in simplest form?
    50 to 40
    4 to 5
    40 to 50
    5 to 4
    120s
    Edit
    Delete
  • Q4
    Desiree created a website with separate pages for videos, games, photos and poems. She made the table below to show how many clicks each of these pages got on Tuesday. What is the ratio of clicks on the game page to clicks on the video page in simplest form?
    Question Image
    3:2
    16:24
    12:8
    24:16
    120s
    Edit
    Delete
  • Q5
    The table below contains a and b in equivalent ratios. What would be the missing value in the table?
    Question Image
    24
    20
    16
    15
    120s
    Edit
    Delete
  • Q6
    Jordan is knitting a sweater. He keeps track of how many balls of green and yellow yarn he uses in the table below. If he uses 15 balls of yellow yarn, how many balls of green yarn will he need?
    Question Image
    6
    13
    8
    10
    120s
    Edit
    Delete
  • Q7
    A school wants 2 chaperones for every 25 students on a field trip. There are 100 students going on the field trip. How many chaperones does the school need?
    108
    50
    8
    4
    120s
    Edit
    Delete
  • Q8
    Will works at a shoe store. For every 2 pairs of striped shoes he sells, he sells 3 pairs of neon shoes. Will sold 12 pairs of striped shoes. How many pairs of neon shoes did he sell?
    8
    18
    12
    30
    120s
    Edit
    Delete
  • Q9
    Nasim is making hot sauce. She puts in chile peppers and tomatoes in a ratio of 1 to 3. If she puts in 9 tomatoes, how many chile peppers should she put in?
    27
    3
    9
    12
    120s
    Edit
    Delete
  • Q10
    Jess is painting his car. He’s created a purple color that uses red paint and blue paint in a ratio of 6:5. Jess uses 15 pints of blue paint. How many pints of paint does he use in total?
    26
    33
    18
    12
    120s
    Edit
    Delete
  • Q11
    If you walk to school at a rate of 3 miles per hour, how long will it take you to walk 6 miles?
    3 hours
    2 hours
    6 hours
    1 hours
    120s
    Edit
    Delete
  • Q12
    If Cody makes $10 an hour at his after school job, how many hours will it take him to earn $150?
    20 hours
    1.5 hours
    15 hours
    10 hours
    120s
    Edit
    Delete
  • Q13
    Tyra buys 14 gallons of gas for $35. How much would 1 gallon of gas cost her?
    $490
    $3.50
    $7.00
    $2.50
    120s
    Edit
    Delete
  • Q14
    If 15 books cost $90, what is the unit price?
    $0.60
    $6.00
    $1.35
    $6.50
    120s
    Edit
    Delete
  • Q15
    The unit price of hot dogs is $0.50/hot dog. How much will 12 hot dogs cost?
    $24
    $12
    $6
    $8
    120s
    Edit
    Delete

Teachers give this quiz to your class