
Recognizing Unit Rate
Quiz by Tara
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
8 questions
Show answers
- Q1State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): Enrico runs 100 meters in 15 seconds.YesNo120s
- Q2State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): 5 pounds of potatoes cost $10NoYes120s
- Q3State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): Sally runs 6 miles in an hourNoYes120s
- Q4State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): Billy watches 9 hours of Netflix per weekNoYes120s
- Q5State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): Jackson drives 70 miles in two hoursYesNo120s
- Q6State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): A television station shows 15 commercials in 1 hour.NoYes120s
- Q7State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): A wheel makes 72 revolutions per minute.YesNo120s
- Q8State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): Ling paid $3.50 for 2 notebooks.YesNo120s