placeholder image to represent content

Recognizing Unit Rate

Quiz by Tara

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
8 questions
Show answers
  • Q1
    State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): Enrico runs 100 meters in 15 seconds.
    Yes
    No
    120s
  • Q2
    State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): 5 pounds of potatoes cost $10
    No
    Yes
    120s
  • Q3
    State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): Sally runs 6 miles in an hour
    No
    Yes
    120s
  • Q4
    State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): Billy watches 9 hours of Netflix per week
    No
    Yes
    120s
  • Q5
    State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): Jackson drives 70 miles in two hours
    Yes
    No
    120s
  • Q6
    State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): A television station shows 15 commercials in 1 hour.
    No
    Yes
    120s
  • Q7
    State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): A wheel makes 72 revolutions per minute.
    Yes
    No
    120s
  • Q8
    State whether the following is expressed as a unit rate (write Yes or No): Ling paid $3.50 for 2 notebooks.
    Yes
    No
    120s

Teachers give this quiz to your class