placeholder image to represent content

Relearning for Ratios and Proportions

Quiz by Alison Gray

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
14 questions
Show answers
  • Q1
    Which equation could be used to find the cost (C) for any number of pencils (n) at $0.45 per pencil?
    .045n=C
    .45C=n
    4.5n=C
    C=.45n
    120s
  • Q2
    Which equation has a unit rate or $3.50?
    C=.35n
    C=35n
    C=3.5n
    3.5C=n
    120s
  • Q3
    Solve for x. 12/5 = x/3
    .72
    72
    20
    7.2
    120s
  • Q4
    Solve for x. 64/16 = x/4
    16
    8
    4
    20
    120s
  • Q5
    If a car drives 350 miles in 16 hours, what is its miles per hour?
    21.9
    22.8
    22
    21.87
    120s
  • Q6
    If a car drives 432 miles on 17 gallons, how many gallons does it use per mile?
    25
    .03
    .04
    25.4
    120s
  • Q7
    A shirt is on sale. The original price was $15. When you checked out it cost 11.25. What % off was the sale?
    25%
    20%
    10%
    15%
    120s
  • Q8
    A tv is on sale at 20% off. When you check out, it rings up at $225. What was its original price?
    45
    270
    56.25
    281.25
    120s
  • Q9
    Which expression below will help me find the total amount someone makes after they get a 5% raise, when they made 42,000 the year before?
    42,000•1.05
    42,000 • 0.05
    42,000 • 0.95
    120s
  • Q10
    Which equation could be used to find the cost (C) for any number of apples (a), if the unit rate is 0.25?
    .25C=a
    C=0.25a
    C=.25n
    C=4a
    120s
  • Q11
    A bus travels 20 miles in 30 minutes. How many miles per hour does the bus go?
    80
    40
    10
    30
    120s
  • Q12
    A bus travels 55 mph, how far does it travel in 5 hours?
    50
    275
    60
    11
    120s
  • Q13
    I can buy 7 apples for 3.00. What is the unit rate?
    .42
    .25
    .40
    .43
    120s
  • Q14
    If the unit rate for one box is 13.50. How many boxes can I get for $250?
    19
    18
    18.5
    1
    120s

Teachers give this quiz to your class