
Solving Two-Step Equations & Solving Inequalities Stations
Quiz by Danelle Castle
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
27 questions
Show answers
- Q1Solve. 6x + 5 = -19x = 8.1667x = -4x =-8.1667x = 4120s
- Q22x + 12 = 24x = -6x = 6x = 1x = 0120s
- Q315x - 9 = 21x = 2x = -10.4x = -2x = 10.4120s
- Q45x - 11 = -36x = -3.8x = 5x = -5x = 3.8120s
- Q5x/8 - 7 = -12x = -89x = 40x = -40x = 89120s
- Q6(1/2)x + 3 = 5x = -7x = 4x = 7x = -4120s
- Q7The Drama Club's production of "Oklahoma!" is going to cost $1,250 to produce. How many tickets will they need to sell for $8 each in order to make a profit of $830?1,353.75 tickets-260 tickets1,354 tickets260 tickets120s
- Q8The monthly cost to use a rehearsal room is $9.95 (including the first 5 hours of usage), plus $2.95 for each additional hour. Phil paid $30.60 in March. Let x be the number of additional hours that Phil used. Write an equation to find x.30.60 + 2.95x = 9.959.95 + 2.95x = 30.60x = 30.609.95x + 2.95 = 30.60120s
- Q9The monthly cost to use a rehearsal room is $9.95 (including the first 5 hours of usage), plus $2.95 for each additional hour. Phil paid $30.60 in March. How many additional hours did Phil use?0.42 hours1 hour7 hours12 hours120s
- Q10The monthly cost to use a rehearsal room is $9.95 (including the first 5 hours of usage), plus $2.95 for each additional hour. Phil paid $30.60 in March. How many hours did Phil use the practice room in total?7 hours5 hours1 hour12 hours120s
- Q11Teddy's high school is having a car wash to raise the $1,560 needed to take a class trip to Washington D.C. If the students washed 260 cars how much were they charging per car wash?$405,600 per car$1,300 per car$6 per car$0.17 per car120s
- Q12Solve for x. 4x + 10 = 38.x = 21x = 5x = 7x = 17120s
- Q13Sophia pays $34.80 for a tank of gas and a hot dog. If the hot dog costs $3 and the gas costs $2.65 a gallon, how many gallons does Sophia buy?12 gallons of gasNot enough information to solve.10.14 gallons of gas13.14 gallons of gas120s
- Q14Write an inequality for the graph.u < 0u ≥ 0u > 0u ≤ 0120s
- Q15Write an inequality for the graph.x ≤ -2x < -2x ≥ -2x > -2120s