Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
54 questions
Show answers
  • Q1
    Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
    $24.70
    $8.50
    $57.46
    $19.50
    60s
    7.4.B: Proportionality
  • Q2
    Question Image
    60s
    7.5.A: Proportionality
  • Q3
    Bailey will roll a number cube and flip a coin for a probability experiment. The faces of the number cube are labeled 1 through 6. The coin can land on heads or tails. If Bailey rolls the number cube once and flips the coin once, which list contains only the outcomes in which the number cube lands on a number greater than 4?
    5, Heads 5, Tails 6, Heads 6, Tails
    1, Heads 1, Tails 2, Head 2, Tails 3, Heads 3, Tails 4, Heads 4, Tails 5, Heads 5, Tails 6, Heads 6, Tails
    4, Heads 4, Tails 5, Heads 5, Tails 6, Heads 6, Tails
    5, Heads 6, Tails
    60s
    7.6.A: Proportionality
  • Q4
    An equation is modeled. What value of x makes the equation true?
    Question Image
    -5
    -1
    1
    7
    60s
    7.11.A: Expressions, Equations and Relationships
  • Q5
    Maribel surveyed 55 people to find out their favorite types of music. The results are shown in the bar graph.Based on the information in the graph, which types of music were chosen by 40% of the people surveyed?
    Question Image
    Jazz and opera
    Jazz, opera, and rock
    Country and opera
    Country, jazz, and rock
    60s
    7.6.G: Proportionality
  • Q6
    Question Image
    60s
    7.9.D: Expressions, Equations and Relationships
  • Q7
    Rita has a loan of $45,580. This loan has a simple interest rate of 4% per year. What is the amount of interest that Rita will be charged on this loan at the end of one year?
    $1,823.20
    $18,232
    $11,395
    $47,403.20
    60s
    7.13.E: Personal Financial Literacy
  • Q8
    Ms. Blankenship had $80 to purchase school supplies for her class. She bought 32 glue sticks and 32 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.40, and each box of crayons cost $0.59. How much money did Ms. Blankenship have left after these purchases?
    $35.20
    $16.32
    $63.68
    $18.88
    60s
    7.3.B: Number and Operations
  • Q9
    A group of students stood in a circle to play a game. The circle had a diameter of 22 meters. Which measurement is closest to the circumference of the circle in meters?
    1,519.76 m
    34.54 m
    379.94 m
    69.08 m
    60s
    7.9.B: Expressions, Equations and Relationships
  • Q10
    Gabriel has these cans of soup in his kitchen cabinet. • 2 cans of tomato soup • 3 cans of chicken soup • 2 cans of cheese soup • 2 cans of potato soup • 1 can of beef soup Gabriel will randomly choose one can of soup. Then he will put it back and randomly choose another can of soup. What is the probability that he will choose a can of tomato soup and then a can of cheese soup?
    1/25
    2/5
    2/45
    1/5
    60s
    7.6.I: Proportionality
  • Q11
    A dolphin travels through the water at a speed of 25 kilometers per hour. Which representation shows the distance a dolphin can travel at this rate?
    In 5 hours a dolphin can travel a distance of 135 kilometers.
    #texas/6abe8ef1-43d1-4222-a449-ede53be76456/A.png
    #texas/6abe8ef1-43d1-4222-a449-ede53be76456/C.png
    y = x + 25, where x represents the time in hours and y represents the distance in kilometers
    60s
    7.4.A: Proportionality
  • Q12
    Leo wants to buy some shoes. He found the shoes at three different stores for a price of $35. The stores are each having a sale. • Store X is offering 15% off the price of the shoes. • Store Y is offering $5 off the price of the shoes. • Store Z is offering a discount off the price of the shoes. Which statement about the sale price of these shoes is true?
    Store X has the best sale price of $20.
    Store Y has the best sale price of $30.
    Store Z has the best sale price of $7.
    Store Z has the best sale price of $28.
    60s
    7.13.F: Personal Financial Literacy
  • Q13
    Which situation is best represented by the following equation? 45w + 123.95 = 753.95
    Erica paid $753.95 for dance classes. She paid $123.95 for each week she was enrolled in the classes after using a coupon that gave her $45 off the price per week. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?
    Erica paid $753.95 for dance classes. She paid a $123.95 registration fee and $45 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?
    Erica and her sister paid $753.95 for dance classes. Erica paid $123.95 for each week she was enrolled in the classes, and her sister paid $45 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica and her sister were enrolled in dance classes?
    Erica paid $753.95 for dance classes. She paid a $45 registration fee and $123.95 for each week she was enrolled in the classes. What is w, the number of weeks Erica was enrolled in dance classes?
    60s
    7.10.C: Expressions, Equations and Relationships
  • Q14
    Question Image
    60s
    7.9.A: Expressions, Equations and Relationships
  • Q15
    Yvette uses 6 grams of tea leaves to make 24 fluid ounces of tea. Last week she made 288 fluid ounces of tea. How many grams of tea leaves did Yvette use to make tea last week?
    2 g
    72 g
    0.5 g
    1,152 g
    60s
    7.4.D: Proportionality

Teachers give this quiz to your class