placeholder image to represent content

STAAR Test - 8th Grade Math (2019)

Quiz by Texas Education Agency

Grade 8
Mathematics
Texas Essential Knowledge and Skills (TEKS)

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measures 29 skills from
Grade 8
Mathematics
Texas Essential Knowledge and Skills (TEKS)

8.4.B: Proportionality
8.7.A: Expressions, Equations and Relationships
8.9: Expressions, Equations and Relationships
8.3.A: Proportionality
8.5.G: Proportionality
8.3.C: Proportionality
8.8.C: Expressions, Equations and Relationships
8.7.C: Expressions, Equations and Relationships
8.4.C: Proportionality
8.10.C: Two-Dimensional Shapes
8.12.A: Personal Financial Literacy
8.5.I: Proportionality
8.5.C: Proportionality
8.6.A: Expressions, Equations and Relationships
8.11.A: Measurement and Data
8.2.D: Number and Operations
8.4.A: Proportionality
8.6.C: Expressions, Equations and Relationships
8.5.D: Proportionality
8.10.D: Two-Dimensional Shapes
8.12.D: Personal Financial Literacy
8.8.B: Expressions, Equations and Relationships
8.7.B: Expressions, Equations and Relationships
8.2.C: Number and Operations
8.8.A: Expressions, Equations and Relationships
8.5.F: Proportionality
8.2.B: Number and Operations
8.8.D: Expressions, Equations and Relationships
8.5.A: Proportionality

Track each student's skills and progress in your Mastery dashboards

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
42 questions
Show answers
  • Q1
    Oscar buys his lunch in the school cafeteria. The cost of 15 school lunches is $33.75. Which graph has a slope that best represents the average cost of the lunches in dollars per lunch?
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    60s
    8.4.B: Proportionality
  • Q2
    Question Image
    60s
    8.7.A: Expressions, Equations and Relationships
  • Q3
    Question Image
    60s
    8.9: Expressions, Equations and Relationships
  • Q4
    Question Image
    60s
    8.3.A: Proportionality
  • Q5
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    60s
    8.5.G: Proportionality
  • Q6
    60s
    8.3.C: Proportionality
  • Q7
    60s
    8.8.C: Expressions, Equations and Relationships
  • Q8
    60s
    8.7.C: Expressions, Equations and Relationships
  • Q9
    Question Image
    60s
    8.4.C: Proportionality
  • Q10
    Question Image
    60s
    8.10.C: Two-Dimensional Shapes
  • Q11
    60s
    8.12.A: Personal Financial Literacy
  • Q12
    60s
    8.5.I: Proportionality
  • Q13
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    60s
    8.5.C: Proportionality
  • Q14
    60s
    8.8.C: Expressions, Equations and Relationships
  • Q15
    Question Image
    60s
    8.6.A: Expressions, Equations and Relationships

Teachers give this quiz to your class