placeholder image to represent content

Topic Review: Ratios & Proportional Relationships

Quiz by NYSED

Grade 7
Mathematics
Common Core

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measures 6 skills from
Grade 7
Mathematics
Common Core

7.RP.A.2.D
7.RP.A.1
7.RP.A.3
7.RP.A.2.C
7.RP.A.2.A
7.RP.A.2.B

Track each student's skills and progress in your Mastery dashboards

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
36 questions
Show answers
  • Q1
    Question Image
    60s
    7.RP.A.2.D
  • Q2
    60s
    7.RP.A.1
  • Q3
    60s
    7.RP.A.3
  • Q4
    60s
    7.RP.A.1
  • Q5
    60s
    7.RP.A.3
  • Q6
    60s
    7.RP.A.3
  • Q7
    Question Image
    60s
    7.RP.A.2.C
  • Q8
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    60s
    7.RP.A.2.A
  • Q9
    Every five years in March, the population of a certain town is recorded. In 1995, the town had a population of 4,500 people. From 1995 to 2000, the population increased by 15%. From 2000 to 2005, the population decreased by 4%. What was the town's population in 2005?
    4,995
    4,527
    4,968
    5,382
    60s
    7.RP.A.3
  • Q10
    60s
    7.RP.A.1
  • Q11
    60s
    7.RP.A.1
  • Q12
    Jeanette purchased a concert ticket on a web site. The original price of the ticket was $75. She used a coupon code to receive a 20% discount. The web site applied a 10% service fee to the discounted price. Jeanette's ticket was less than the original price by what percent?
    7%
    10%
    12%
    28%
    60s
    7.RP.A.3
  • Q13
    60s
    7.RP.A.3
  • Q14
    A grocery store sells sliced turkey. The graph shows the relationship between the weight of the sliced turkey and the total cost of the sliced turkey. Two points, R and W, are labeled on the graph shown below. Which statement about the graph is true?
    Question Image
    Point R means that the unit rate is $10.00 per pound.
    Point W means that the unit rate is 2.5 pounds per dollar.
    Point R means that the unit rate is 4 pounds per dollar.
    Point W means that the unit rate is $2.50 per pound.
    60s
    7.RP.A.2.D
  • Q15
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    Answer Image
    60s
    7.RP.A.3

Teachers give this quiz to your class