placeholder image to represent content

Unit 2 Test

Quiz by Kelsey

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
18 questions
Show answers
  • Q1
    What is 1/4 of 60?
    15
    20
    16
    18
    120s
  • Q2
    You ate 1/2 of the pizza and I ate 2/3. How much did we eat altogether?
    1 1/6
    2 1/6
    not here
    1 3/5
    120s
  • Q3
    What is 2/3 of 96
    64
    32
    48
    not here
    120s
  • Q4
    1/8 + 3/4 =
    not here
    5/6
    4/12
    7/8
    120s
  • Q5
    Mrs. Brown bought a dozen eggs at the store, but when she got home she discovered that 1/3 of the eggs were broken so she threw them away. She used 1/6 of the dozen in a recipe. What fraction of the eggs was left
    3/4
    8/12
    1/2
    not here
    120s
  • Q6
    What is 2/3 of 27?
    19
    16
    18
    17
    120s
  • Q7
    Leah was planning to spend 2 1/3 hours with a friend on Saturday, but her mom said she had to finish her chores first. If it took her 3/4 of an hour to do her chores, how much time did Leah have left to spend with her friend?
    3 1/12
    not here
    1 7/12
    1 1/2
    120s
  • Q8
    5/6 - 1/3
    6/9
    2/3
    3/6
    not here
    120s
  • Q9
    Jada had 1 1/2 pieces of red licorice. Her cousin gave her 2 1/4 more pieces of red licorice. Then Jada gave 1 1/8 of the pieces to her dad. How many pieces did Jada have left?
    not here
    2 5/8
    4 7/8
    2 4/8
    120s
  • Q10
    3/8 + _______ = 1
    5/8
    not here
    3/8
    8/8
    120s
  • Q11
    Yashna is 4 1/6 feet tall. Wesley is 4 1/3 feet tall. Who is taller?
    They are the same
    Wesley
    Yashna
    120s
  • Q12
    Solve 2 3/5 - 1 2/10
    3 5/10
    1 1/10
    9/10
    1 2/5
    120s
  • Q13
    Last Saturday, Madison spend 2/6 of an hour cleaning the hamster cage, 3/12 of an hour walking the dog, and 5/60 of an hour feeding the bird. What part of an hour did he spend taking care of pets?
    1 hour
    30 minutes
    20 minutes
    40 minutes
    120s
  • Q14
    2 3/5 - 1 2/10
    1 2/5
    3 5/10
    1 1/10
    9/10
    120s
  • Q15
    Should I buy 10 granola bars for $6.00 or 12 granola bars for $8.00
    I don't like granola bars!
    12 for $8.00
    10 for $6.00
    They are both the same amount
    120s

Teachers give this quiz to your class