placeholder image to represent content

Unit 3 Pre-Test

Quiz by Christine Poulsen

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
20 questions
Show answers
  • Q1
    A worker at the art store puts 280 paint brushes in 8 bins. Each bin has the same number of brushes. How many paint brushes are in each bin?
    30
    40
    35
    45
    60s
  • Q2
    There are 8 stickers in each package. If there are a total of 944 stickers, how many packages of stickers are there?
    103
    108
    113
    118
    60s
  • Q3
    There are 98 boxes of pencils at the store. There are 29 more boxes of chalk than pencils. There are 6 times as many boxes of crayons as chalk. Which shows how many boxes of crayons there are?
    98 + 29 = 127; 6 × 127 = 762; 762 boxes of crayons
    98 + 29 = 127; 6 × 127 = 722; 722 boxes of crayons
    98 + 29 = 117; 6 × 117 = 662; 662 boxes of crayons
    98 + 29 = 117; 6 × 117 = 702; 702 boxes of crayons
    60s
  • Q4
    Luke has 86 blue marbles and 45 orange marbles. He shares the marbles equally among himself and 2 friends. He keeps the leftover marbles for himself. Which shows how many marbles Luke has?
    86 + 45 = 121; 121 ÷ 3 is 40 R1; 41 marbles
    86 + 45 = 121; 121 ÷ 3 is 40 R1; 40 marbles
    86 + 45 = 131; 131 ÷ 3 is 43 R2; 45 marbles
    86 + 45 = 131; 131 ÷ 3 is 43 R2; 43 marbles
    60s
  • Q5
    A game store manager receives 520 computer games. The manager puts 28 games in a rack at the front of the store. He arranges the rest equally on 6 shelves. How many games are on each shelf?
    520 − 28 = 492; 492 ÷ 6 = 72; 72 games
    520 − 28 = 402; 402 ÷ 6 = 67; 67 games
    520 − 28 = 402; 402 ÷ 6 = 61; 61 games
    520 − 28 = 492; 492 ÷ 6 = 82; 82 games
    60s
  • Q6
    Four friends bought a tent for $244 and sleeping bags for $276. If they share the cost equally, how much will each friend pay?
    $244 + $276 = $520; $520 ÷ 4 = $103; $103
    $244 + $276 = 520; $520 ÷ 4 = $130; $130
    $244 + $276 = $420; $420 ÷ 4 = $150; $150
    $244 + $276 = $420; $420 ÷ 4 = $105; $105
    60s
  • Q7
    60s
  • Q8
    60s
  • Q9
    60s
  • Q10
    60s
  • Q11
    60s
  • Q12
    60s
  • Q13
    60s
  • Q14
    60s
  • Q15
    60s

Teachers give this quiz to your class