placeholder image to represent content

Unit Rate

Quiz by Ashley Coon

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measure skills
from any curriculum

Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
24 questions
Show answers
  • Q1
    a rate written as 30 miles per hour is a ________ ___________.
    unit rate
    30s
  • Q2
    You create 15 centerpieces for a party in 5 hours. What is the unit rate?
    3
    30s
  • Q3
    $2.50 for 5 ounces. How much for 1 ounce?
    $0.50
    30s
  • Q4
    You buy a 6 pack of soda for $4.80. How much per can?
    $0.80
    30s
  • Q5
    You can type 300 words in 6 minutes. How many words per minute?
    50
    30s
  • Q6
    165 miles in 3 hours. How many miles in 1 hour?
    55
    30s
  • Q7
    $9.60 for 8 cans. What is the unit rate?
    $1.20
    30s
  • Q8
    He buys 5 pounds for $5.50. What is the unit price?
    $1.10
    30s
  • Q9
    the labels on a rate problem. For example dollars, pounds, hours, minutes, feet, words, ounces, etc.
    units
    30s
  • Q10
    in 3 hours you drive 180 miles. How many miles per hour?
    60
    30s
  • Q11
    this is an example of an
    equivalent ratio
    30s
  • Q12
    another name for two equivalent ratios is a
    proportion
    30s
  • Q13
    You create 15 centerpieces for a party in 5 hours. What is the unit rate?
    3
    30s
  • Q14
    $2.50 for 5 ounces. How much for 1 ounce?
    $0.50
    30s
  • Q15
    15 degrees in 2 hours. How many degrees per hour?
    7.5
    30s

Teachers give this quiz to your class