placeholder image to represent content

Unit Rates

Quiz by Taguitay, Raymond

Grade 6
Math
South Carolina Learning Standards

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measures 1 skill from
Grade 6
Math
South Carolina Learning Standards

6.RP.2

Track each student's skills and progress in your Mastery dashboards

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
5 questions
Show answers
  • Q1
    Ana buy 10 apples for $8. Which is the best way to get the price of each apple?
    10.8
    8/10
    8.10
    10/8
    60s
    6.RP.2
  • Q2
    Lumarke buy 12 hamburgers and paid $48 for it. How much is each hamburger?
    $0.25
    $3
    $4
    $2
    120s
    6.RP.2
  • Q3
    If there are 12 cheese pizzas for every 3 pepperoni pizzas. How many cheese pizzas are there in 1 pepperoni pizza?
    3
    4
    1
    2
    120s
    6.RP.2
  • Q4
    Which is the best unit of measurement to use in measuring the baseball field?
    mile
    meter
    centimeter
    inches
    45s
    6.RP.2
  • Q5
    Hannah drives 78 miles in 3 gallons of gas. How long can she travel in 1 gallon of gas?
    234 miles
    78 miles
    26 miles
    52 miles
    45s
    6.RP.2

Teachers give this quiz to your class