
Word Problems-Operations
Quiz by PREM KUMAR
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
7 questions
Show answers
- Q1What does the word "find the TOTAL" means?AdditionMultiplicationDivisionSubtraction30s
- Q2Repeated addition is .......?Additionsubtractionmultiplicationdivision30s
- Q3Repeated subtraction is .......?multiplicationdivisionadditionsubtraction30s
- Q4If the cost of 1 pen is Rs.5 then, the cost of 12 such pens is .....?Rs. 60Rs. 40Rs. 50Rs. 10030s
- Q5If a pack of 10 same pens costs Rs. 100 then, what is the cost of 1 pen?Rs. 5Rs. 10NoneRs. 1530s
- Q61 to MORE means which operation?Multiplicationsubtractiondivisionaddition30s
- Q7MORE to 1 means which operation?multiplicationdivisionsubtractionaddition30s