placeholder image to represent content

16D:💻💯Quizalize- Ratios and Rates

Quiz by Megan Hatashita

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
15 questions
Show answers
  • Q1
    A recipe calls for 2/3 cup of sugar for every 4 cups of flour. How much sugar is needed for 12 cups of flour?
    2 cups
    1 cup
    3 cups
    1 and 1/2 cups
    30s
  • Q2
    A car travels 150 miles in 3 hours. If it continues at the same speed, how far will it travel in 5 hours?
    300 miles
    250 miles
    350 miles
    200 miles
    30s
  • Q3
    If a map shows that 1 inch represents 20 miles, how many miles are represented by a distance of 3 inches on the map?
    60 miles
    50 miles
    40 miles
    30 miles
    30s
  • Q4
    A car uses 1/4 gallon of gas to travel 1 mile. How many gallons of gas will it use to travel 10 miles?
    4 gallons
    2.5 gallons
    3 gallons
    1 gallon
    30s
  • Q5
    If 5 pounds of apples cost $10, how much would 8 pounds cost?
    $16
    $12
    $18
    $20
    30s
  • Q6
    A train travels at a speed of 60 miles per hour. How far will it travel in 2.5 hours?
    150 miles
    180 miles
    120 miles
    200 miles
    30s
  • Q7
    If 3 apples cost $1.50, how much do 9 apples cost?
    $5.00
    $3.00
    $4.50
    $2.00
    30s
  • Q8
    A gardener can plant 24 flowers in 4 hours. How many flowers can he plant in 6 hours at the same rate?
    28 flowers
    30 flowers
    40 flowers
    36 flowers
    30s
  • Q9
    A restaurant serves 4 slices of pizza for $12. How much would it cost for 10 slices of pizza?
    $24
    $36
    $18
    $30
    30s
  • Q10
    If a bike travels 20 miles in 1 hour, how far will it travel in 3.5 hours at the same speed?
    60 miles
    80 miles
    70 miles
    75 miles
    30s
  • Q11
    A recipe requires 2/3 cup of sugar for every 4 cups of flour. How much sugar is needed for 12 cups of flour?
    2 cups
    1 cup
    3 cups
    1 1/2 cups
    30s
  • Q12
    If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, how many miles can it travel on 8 gallons of gas?
    260 miles
    240 miles
    180 miles
    200 miles
    30s
  • Q13
    A fruit stand sells oranges at a rate of 5 for $3. How much would 15 oranges cost?
    $6
    $15
    $9
    $12
    30s
  • Q14
    A recipe uses 3/4 cup of milk for every 2 cups of flour. How much milk is needed if you use 10 cups of flour?
    3 cups
    4 cups
    3 3/4 cups
    5 cups
    30s
  • Q15
    A car can travel 180 miles on 6 gallons of gas. How far can it travel on 10 gallons of gas?
    200 miles
    350 miles
    250 miles
    300 miles
    30s

Teachers give this quiz to your class