
Market Math: Add/sub/multi
Quiz by Charles Doyle
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
8 questions
Show answers
- Q1
Bud bought a loaf of bread and a TV dinner. How much did he spend?
Users enter free textType an Answer60s - Q2
Sara has $2.00. She buy a jar of baby food. How much does she have left?
Users enter free textType an Answer60s - Q3
What is the the total cost of a bag of potato chips, a jar of mustard and a carton of eggs?
Users enter free textType an Answer60s - Q4
How much more is a loaf of bread than an onion?
Users enter free textType an Answer120s - Q5
Find the cost a jar of pickles and a tube of toothpaste.
Users enter free textType an Answer60s - Q6
How much more for cottage cheese than milk?
Users enter free textType an Answer60s - Q7
How much for eight cans of soup?
Users enter free textType an Answer60s - Q8
Find the cost of 6 cans of cat food.
Users enter free textType an Answer60s