
Nutrition Spring Semester Review2018
Quiz by Deb Kraft
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
48 questions
Show answers
- Q1Which of the following is NOT a principal function of water in the body?cushions joints, tissues and organsbuild muscle and boneparticipate in chemical reactionsassists in regulating body temperature30s
- Q2Extreme dehydration can produce seizures, brain damage, and even death.falsetrue10s
- Q3Health experts recommend that teens and adults __?__.drink 12 to 16 gallons of water every daydrink 4 to 8 cups of water every daydrink 8 to 12 cups of water every daydrink a minimum of 2 gallons of water every day30s
- Q4Foods that supply calories but have little or no nutrients are called ____________________ foods.low nutrientempty- caloriesnacksweet30s
- Q5Which of the following is NOT recognized as a general principal of healthy eating?cut back foods high in solid fat, added sugar and saltbe physically active each daybuild a healthy platetake a daily multiple vitamins30s
- Q6If you burn more calories than you get from food, you gain weightfalsetrue30s
- Q7What would decrease the calories in a sub sandwich?Use fresh vegetables rather than ketchup and mustardOrder double meatUse mayonnaiseAdd cheese30s
- Q8Recommendations for healthy eating include filling your plate with 1/3 fats, 1/3 proteins, and 1/3 carbohydrates.truefalse30s
- Q9Looking for store advertisements and coupons in newspapers can help trim food costs in the family budget.falseTrue30s
- Q10If a flier advertised corn at 6 cans for $1.00, what is the unit price per can?$1.00$.06$.17$.2030s
- Q11Boneless beef arm roast is on sale for $3.59 per pound. One pound will serve 3 people. What is the price per serving?$1.20$3.59$1.80$/9030s
- Q12Breads leavened by agents that allow immediate baking are known as ____________________ breads.no-kneadyeastbatterquick30s
- Q13To lightly mix liquid ingredients to create a baked quick bread product with a slightly coarse yet tender texture is known as ___kneadcut-inbiscuit methodmuffin method30s
- Q14One function of eggs in a recipe is to bind ingredients together, keeping them from separating out.falsetrue30s
- Q15This ingredient functions as a sweetener in recipes.all of the choicesbrown sugarhoneygranulated sugar30s