placeholder image to represent content

Nutrition Spring Semester Review2018

Quiz by Deb Kraft

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
48 questions
Show answers
  • Q1
    Which of the following is NOT a principal function of water in the body?
    cushions joints, tissues and organs
    build muscle and bone
    participate in chemical reactions
    assists in regulating body temperature
    30s
  • Q2
    Extreme dehydration can produce seizures, brain damage, and even death.
    false
    true
    10s
  • Q3
    Health experts recommend that teens and adults __?__.
    drink 12 to 16 gallons of water every day
    drink 4 to 8 cups of water every day
    drink 8 to 12 cups of water every day
    drink a minimum of 2 gallons of water every day
    30s
  • Q4
    Foods that supply calories but have little or no nutrients are called ____________________ foods.
    low nutrient
    empty- calorie
    snack
    sweet
    30s
  • Q5
    Which of the following is NOT recognized as a general principal of healthy eating?
    cut back foods high in solid fat, added sugar and salt
    be physically active each day
    build a healthy plate
    take a daily multiple vitamins
    30s
  • Q6
    If you burn more calories than you get from food, you gain weight
    false
    true
    30s
  • Q7
    What would decrease the calories in a sub sandwich?
    Use fresh vegetables rather than ketchup and mustard
    Order double meat
    Use mayonnaise
    Add cheese
    30s
  • Q8
    Recommendations for healthy eating include filling your plate with 1/3 fats, 1/3 proteins, and 1/3 carbohydrates.
    true
    false
    30s
  • Q9
    Looking for store advertisements and coupons in newspapers can help trim food costs in the family budget.
    false
    True
    30s
  • Q10
    If a flier advertised corn at 6 cans for $1.00, what is the unit price per can?
    $1.00
    $.06
    $.17
    $.20
    30s
  • Q11
    Boneless beef arm roast is on sale for $3.59 per pound. One pound will serve 3 people. What is the price per serving?
    $1.20
    $3.59
    $1.80
    $/90
    30s
  • Q12
    Breads leavened by agents that allow immediate baking are known as ____________________ breads.
    no-knead
    yeast
    batter
    quick
    30s
  • Q13
    To lightly mix liquid ingredients to create a baked quick bread product with a slightly coarse yet tender texture is known as ___
    knead
    cut-in
    biscuit method
    muffin method
    30s
  • Q14
    One function of eggs in a recipe is to bind ingredients together, keeping them from separating out.
    false
    true
    30s
  • Q15
    This ingredient functions as a sweetener in recipes.
    all of the choices
    brown sugar
    honey
    granulated sugar
    30s

Teachers give this quiz to your class