placeholder image to represent content

Quiz: Solving Routine and Non-Routine Word Problems Involving Multiplication of Whole Numbers Including Money

Quiz by EMMA RETUTA

Grade 4
Mathematics
Philippines Curriculum: Grades K-10 (MELC)

Feel free to use or edit a copy

includes Teacher and Student dashboards

Measures 1 skill from
Grade 4
Mathematics
Philippines Curriculum: Grades K-10 (MELC)

M4NS-Id-45.4

Track each student's skills and progress in your Mastery dashboards

With a free account, teachers can
  • edit the questions
  • save a copy for later
  • start a class game
  • view complete results in the Gradebook and Mastery Dashboards
  • automatically assign follow-up activities based on students’ scores
  • assign as homework
  • share a link with colleagues
  • print as a bubble sheet

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
5 questions
Show answers
  • Q1
    Fish costs Php 85 per kilogram. How much would 6 kilograms of fish cost?
    Php 91
    Php 610
    Php 310
    Php 510
    60s
    M4NS-Id-45.4
    Edit
    Delete
  • Q2
    Alion Elementary School Grade 4 has 8 sections. There are 20 pupils in each section, how many pupils are there in all?
    200
    180
    160
    150
    60s
    M4NS-Id-45.4
    Edit
    Delete
  • Q3
    T-shirts are sold on a "Buy 1- Take 1" basis. If a shirt costs Php 120, how much will you pay for 10 T-shirts?
    Php 1,200
    Php 12
    Php 130
    Php 1,000
    60s
    M4NS-Id-45.4
    Edit
    Delete
  • Q4
    60s
    M4NS-Id-45.4
    Edit
    Delete
  • Q5
    60s
    M4NS-Id-45.4
    Edit
    Delete

Teachers give this quiz to your class