
Formative Assessment in TLE Grade 10 - Entrepreneurship (BNHS)
Quiz by CID Office SDO Balanga
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
20 questions
Show answers
- Q1It is a step by step guide in the thorough operation of the business enterprise.Product ConceptBusiness PlanExecutive SummaryProject Proposal30s
- Q2It is the practice of starting new organization, particularly new businessEntrepreneurshipEconomyEntrepreneurEnterprise30s
- Q3It is a clear description/statement of what the proponent sees if the problems/needs are solvedValuesVisionProposalMission30s
- Q4In this part of the business plan, it shows how the product/service be introduced.Production PlanOperational PlanMarketing PlanOrganizational Plan30s
- Q5Which of the following is NOT included in the Business Plan Proper?How the business has solved the problemDescription of the exact problemDescription of goalsReasons why the problem must be addressed30s
- Q6Which of the following is the proper and effective selection of personnel to do the jobs and fulfill the roles in the structure.PlanningOrganizingDirectingStaffing30s
- Q7These are stock files of materials for the inputs of production.Raw materials inventoryGuidelines in purchasing processWork-in-process inventoryFinished goods inventory30s
- Q8It consists of verifying whether everything occurs in conformities with the plans adopted, instructions issued and principles establishedOrganizingDirectingStaffingControlling30s
- Q9Things or products like apple, cucumber, carrots, tomatoes and corn are examples of what products.processed productsmanufactured productsbest seller productsgrown products30s
- Q10What will be your decision if the total cost is greater than the total revenue?Stop the productionMaintain the productionplan the productionProduce more30s
- Q11If 6 workers are receiving P8,000 monthly wages each and 1 supervisor receiving P12,000, how much is the total monthly wage?P65,000.00P60,000.00P70,000.00P72,000.0030s
- Q12If the total yearly wage is P360,000.00 and the total number of hours spent by the workers is P7,520, how much is the hourly labor cost.P57.00P47.87P47.00P87.0030s
- Q13If 4 bottles of varnish cost P120.00 each, how much is the total cost?P120.00P360.00P240.00P480.0030s
- Q14If the unit cost of a product is P55.00 and the target profit in percent is 40%, how much is the unit price of a product?P107.00P87.00P77.00P97.0030s
- Q15If the cost of the laundry is P20.00 and the target profit in percent is 40% and operating expenses of 20%, how much is the price per kilo of laundry?P32.00P30.00P22.00P25.0030s